Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Konec života na svobodě. Rath chce mít lidi v ústavech

03.04.2009, 10:34   |   Eliška Bártová (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Přesně před dvěma lety odstartoval Středočeský kraj unikátní projekt. Lidé s postižením, po desetiletí zavřeni za zdmi ústavů, dostali šanci žít podle svých představ v běžné společnosti.

Kraj se pod vedením bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS) jako první v Česku rozhodl zcela zrušit ústavy sociální péče a klientům umožnit bydlení podle jejich přání.

Lidé s postižením se začali učit samostatnosti, poznávat cenu peněz, chodit do práce a připravovat se na samostatný život v chráněných bytech.

Deník Aktuálně.cz tehdy sledoval příběhy lidí, kteří se po letech v ústavu rozhodli vrátit do "opravdového" života. Změna v nich vyvolávala nadšení a řadě z nich dala nový náboj do života, který do té doby prožívali bez soukromí a bez možností volby v ústavech s desítkami dalších lidí.

Nyní to vypadá, že jejich naděje s nástupem nového hejtmana Davida Ratha (ČSSD) skončily. "Bendlův záměr jsme stopli," říká Rath. Hejtman už má také jasnou představu, jak by péče o lidi s postižením měla vypadat. "...uvažujeme o jiném projektu: že bychom v areálu ústavu nebo poblíž vybudovali menší bytový dům."

Zároveň Rath uvedl, že zruší pouze jediný ústav - zrenovovaný zámek ve Vraném na Kladensku, který se kraji hodí pro jiné účely.

"Už tam zbylo jen pár klientů a je pravda, že ten zámek je technicky nevyhovující," říká Rath. "Z toho zámku uvažuji, že bychom udělali centrum pro školení úředníků."

Velkolepé plány

Přeměnu ústavní péče a návrat lidí s postižením z neetického prostředí ústavů v roce 2007 podpořila dokonce vláda s tím, že finance už napříště půjdou do podpory života lidí s postižením mimo ústavy.

"Místo výstavby a nákladné rekonstrukce stávajících zařízení," uvádí se ve vládním dokumentu "budou finanční zdroje směřovány k podpoře vzniku chráněných bytů a domů v přirozené zástavbě."

Středočeský kraj jako první připravil pět ústavů, které měly postupně zaniknout a lidé z nich se začali stěhovat do chráněných bytů za větší či menší dopomoci asistentů.

Celý článek naleznete na serveru www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=633597

Prohledat jednotlivé výrazy - Konec života na svobodě. Rath chce mít lidi v ústavech

Konec , života , na , svobodě. , Rath , chce , mít , lidi , v , ústavech ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka