Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Last minute: Ušetřit můžete tisíce

23.06.2009, 12:39   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

I na dovolené můžete výrazně ušetřit. Je nutné si však všechny své kroky dobře rozmyslet

Včasný výběr zájezdu vám ušetří

Mezi stabilní nabídky cestovních kanceláří patří slevy pro děti. Kanceláře dokonce často nabízejí k vybraným destinacím pobyt dětí zcela zdarma, což může naší modelové rodině ušetřit několik tisíc korun.

Pokud jsou schopni naplánovat si dovolenou už teď, mohou také ušetřit při včasné rezervaci zájezdu. Ta se většinou pohybuje okolo 15 % a vztahuje se na celkovou hodnotu zájezdu. Při včasném nákupu nemusíte předem hradit celý zájezd. Nárok na slevu vzniká již při zaplacení zálohy, která bývá většinou 30 % z celkové ceny zájezdu.

S rezervací zájezdu si ale musíte pospíšit. Většina cestovních kanceláří totiž slevy poskytuje při rezervaci do konce února či března. Kanceláře dále zvýhodňují seniory a juniory, sleva se v tomto případě pohybuje okolo 5 %.

Last minute: Sleva na poslední chvíli

Pokud se budete dovolenou zabývat až v průběhu léta, může využít některé z nabídek zájezdů na poslední chvíli. U takových zájezdů se může sleva vyšplhat někdy až na 50 % z původní ceny. Tato sleva je však podmíněna šibeničními termíny odjezdu.

Není totiž výjimkou, že jde často o nabídky den před odletem či odjezdem. Navíc se nákupy dovolených na poslední chvíli staly velmi populárními, ale může se stát, že neseženete přesně ten pobyt, jaký jste chtěli.

Cestovní pojištění: Náklad, který se vyplatí

Jestli se ale rozhodně nevyplatí na něčem šetřit, pak je to kvalitní cestovní pojištění. Měli byste je mít sjednáno při každé cestě do zahraničí. V případě úrazu vám může ušetřit nemalé peníze.

Pojištění by měly mít sjednáno i děti. Kolik konkrétně bude pojištění rodinu stát, záleží na tom, co všechno a v jakém rozsahu si nechá pojistit. Nejvíce se vyplatí pojištění léčebných výloh, z kterého se hradí náklady na ošetření v nemoci včetně převozu do vlasti. Pojištění léčebných výloh a zavazadel vyjde cca na 18 korun denně. Někdy se může vyplatit také pojištění stornování zájezdu (hlavně při kupování zájezdu dlouho dopředu). Poplatek se obvykle pohybuje okolo 1 % z ceny zájezdu.

Výměna peněz

Ve vyspělých státech je dostatečně rozvinutá síť platebních terminálů, a proto je výhodnější pro platby v zahraničí používat mezinárodní platební kartu.

Jinak se při výměně valut vyplatí dobře vybírat směnárnu a zejména znát alespoň přibližný kurs dané měny. Pokud se obrátíte na banku, většinou neuniknete zaplacení manipulačního poplatku. Ten se v bankách pohybuje okolo 30 korun.

Nebankovní směnárny často lákají zákazníky na výměnu bez poplatku. V tomto případě byste měli být ve střehu a celou transakci si dobře spočítat podle nabízeného kursu směny. Pokud chcete mít jistotu, je výhodnější obětovat pár korun a zajít do banky. Některé banky dokonce v letní sezoně poplatky neúčtují.

Platební karty v zahraničí

Jak už bylo řečeno, rozhodně by jste měli mít mezinárodní platební kartu. Stejně jako u nás totiž v zahraničí neplatíte žádný poplatek za platbu kartou u obchodníka. Kromě toho banky používají pro přepočet nákupu výhodnější devizový kurs. Většina obchodníků platební karty běžně přijímá.

Pokud by jste se dostali do situace, kdy by jste byli nuceni v zahraničí použít výběr z bankomatu, musí počítat s tím, že se to poněkud prodraží. Obvykle se jedná minimálně o 80 korun a navíc ještě nějaké procento z vybírané částky.
 

Ztráta karty: Jak postupovat?

Jak postupovat v případě ztráty či odcizení platební karty v zahraničí? Její majitel by měl ztrátu co nejdříve ohlásit a kartu zablokovat. Při vydání platební karty vždy dostáváte kartičku, která obsahuje telefonní číslo, na kterém se blokace nebo tzv. stoplistace provádí.

Než na ně zavoláte, měli byste mít k dispozici i další údaje, které vás pomohou identifikovat (číslo karty, účtu, k němuž je vydána, a pochopitelně jméno uživatele a jeho rodné číslo).

Pokud potřebujete náhradní kartu, můžete informace o tom, jak to přesně probíhá, získat buď na lince, kde budete svou kartu blokovat, nebo přímo na mezinárodních linkách kartových center (tedy Mastercard nebo VISA). O náhradní kartu žádáte nejčastěji právě zde. Případně v bance, která přijímá příslušené karty a která může na základě dohod s kartovou společností pro vás provizorní kartu připravit.

Pokud už tedy v zahraničí o kartu přijdete, pečlivě zvažujte, zda o náhradní peníze žádat. Je to poměrně nákladné a i z hlediska časové náročnosti se vám možná vyplatí víc, když si dáte peníze třeba poslat z Česka od příbuzných.

Prohledat jednotlivé výrazy - Last minute: Ušetřit můžete tisíce

Last , minute: , Ušetřit , můžete , tisíce ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka