Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Lék na krizi: Přimět banky půjčovat

07.02.2009, 02:40   |   Miroslav Zeman, Ladislav Sudek   |   komentářů (0)

Podnikatelům se podařilo přesvědčit vládu, že jednou z největších překážek růstu, je zdrženlivá politika bank. Banky totiž utahují kohoutky a ztěžují podnikatelům přístup k úvěrům.

Vláda: Chceme banky přimět půjčovat

Vláda spolu s poradní skupinou ekonomů NERV se rozhodla mimo jiné prosazovat zlepšení přístupu podnikatelů k úvěrům. Jak uvedl ministr financí Miroslav Kalousek, „pracujeme na velmi tržním modelu, aby se ty peníze státu vrátily. Se získáváním úvěrů budeme pomáhat jen firmám, které mají zajištěný odbyt."

Banky, které se zdráhají půjčovat podnikatelům nejen na investice ale i provoz by tak měly dostat od státu záruky za úvěry, které poskytnou především malým a středním podnikatelům.

Právě toto opatření by banky mělo přimět k velkorysejší úvěrové politice.

Pro stát záruky znamenají riziko, že pokud podnikatel splácet nebude, uhradí bance dluh za něj.

 Ekonomiku čeká letos recese

 Podle podnikatelů není možné bez účasti bank a úvěrového financování zajistit růst ekonomiky, která v tomto roce pravděpodobně spadne do recese.

 „Je třeba realizovat opatření navrhnutá vládní pracovní skupinou NERV, svůj podíl na řešení krize by měly přijmout i tuzemské komerční banky, které by měly snížit úroky a uvolnit svoji příliš restriktivní politiku úvěrování firem,“ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

 Banky však bez výrazné podpory státu odmítají zmírnit podmínky pro poskytování úvěrů. Argumentují vysokým rizikem v současné finanční krizi a stagnujícím mezibankovním trhem.

 Zmrazení úvěrů vedlo ke krizi před 10 lety 

Podnikatelé, ale i ekonomové vycházejí ze zkušeností, které již Česká republika zažila v době krize v roce 1998, kdy právě růst úroků a zmrazení úvěrů, na čemž se podílela svou restriktivní politikou i ČNB, vedl k poklesu ekonomiky až o 2 procenta. K růstu tehdy došlo i přesto, že okolní ekonomiky byly v dobré ekonomické kondici.

Prohledat jednotlivé výrazy - Lék na krizi: Přimět banky půjčovat

Lék , na , krizi: , Přimět , banky , půjčovat ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka