Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Lék na rakovinu: Testování na lidech v Česku začíná

02.06.2008, 09:00   |   Petra Benešová (iHned.cz)   |   komentářů (0)

Do klinických zkoušek preparátu, který americká firma Gilead Sciences vyrobila z látky objevené profesorem Holým, se zapojí pravděpodobně několik desítek českých pacientů.

Už v polovině léta se začne v Česku testovat na pacientech lék proti vážným nádorovým onemocněním z dílny profesora Antonína Holého.

"Povolení k testování v Česku bude vydáno tento týden,« řekl Hospodářským novinám Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Půjde o první fáze testování, kdy se ověřuje, zda vůbec lze látku použít u lidí. Dosud ji vědci úspěšně vyzkoušeli v Americe pouze na psech.

Testování za několik set milionů dolarů platí firma Gilead Sciences. Vybraní pacienti se zhoubným nádorovým onemocněním lymfatických uzlin se klinickým zkouškám podrobí v několika českých špičkových pracovištích. »Zatím máme vytipováno zhruba pět nejlepších klinik. Pro testování v Česku jsme se rozhodli proto, že látka pochází z dílny českého profesora Holého. Navíc nábor pacientů v USA je pro nás relativně omezený vzhledem k velkému počtu podobných klinických testů s mnoha novými onkologickými přípravky,« řekl již dříve HN Tomáš Cihlář z firmy Gilead Sciences. Pro testovnání se tak uvažuje o předních tuzemských hematoonkologických centrech v Praze, Olomouci, Brně či Hradci Králové.

»Pacienty už nyní vytipováváme, ale jen velmi předběžně. Nemůžeme jim nic slibovat, protože jsou velmi vážně nemocní a jejich stav se může rychle zhoršit. Potom bychom je nemohli do testování zařadit,« vysvětluje Tomáš Papajík  z Hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-25162510-lek-na-rakovinu-testovani-na-lidech-v-cesku-zacina

Prohledat jednotlivé výrazy - Lék na rakovinu: Testování na lidech v Česku začíná

Lék , na , rakovinu: , Testování , na , lidech , v , Česku , začíná ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka