Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Lékař odmítl vydat kartu pacientky. Soud se ho zastal

25.04.2008, 00:47   |   Tomáš Fránek (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Až Ústavní soud se zastal praktického lékaře Tibora Vicsápiho z Nového Jičína, který dostal od policie pokutu ve výši 20 tisíc korun za to, že odmítal poskytnout zdravotní dokumentaci své pacientky.

Ústavní soudci zrušili rozhodnutí Okresního soudu v Novém Jičíně, který zamítl lékařovu stížnost proti pokutě.

Lékař odmítl vydat dokumentaci pacientky, která vystupovala jako poškozená v případu ublížení na zdraví a výtržnictví. Lékař ji odmítal poslat poštou, jak to po něm chtěl soudní znalec. 

Podle Vicsápiho, kerý nakonec poslal informace elektronicky, mohou soudní znalci do dokumentace nahlížet, případně si pořizovat kopie a výpisy, ale nesmějí požadovat její vydání mimo ordinaci.

Policie by na dokumentaci měla nárok, kdyby ji važadovala v rámci trestního řízení. 

Špatný verdikt prvního soudu

Podle ústavních soudců soud v Novém Jičíně vydal špatný verdikt. Udělal chybu, když se vůbec nezabýval výkladem zákona, se kterým lékař přišel.

Okresní soud se tak musí znovu zabývat lékařovou stížností proti pokutě a zaujmout jasný názor, zda mají lékaři podle zákona o péči o zdraví lidu vydávat znalcům dokumentaci.

"Jakkoliv Ústavní soud nepředjímá interpretaci obecného práva, kterou okresní soud zaujme ve svém novém rozhodnutí, je zřejmé, že přinejmenším jazykový výklad daného ustanovení svědčí spíše ve prospěch názoru stěžovatele (Vicsápiho)," uvedla v rozhodnutí soudkyně zpravodajka Ivana Janů.

Nejasný zákon

Pokutu dostal lékař v době, kdy ještě platilo původní znění zákona, podle kterého znalci mohli do dokumentace nahlížet v rozsahu nezbytném pro vypracování znaleckého posudku.

Zákon se změnil v loňském roce, ani v něm ale není fyzické vydání či zapůjčení údajů o pacientovi výslovně upraveno. Znalci podle zákona "mají právo na pořízení výpisů, opisů nebo kopií v rozsahu nezbytně nutném pro potřeby splnění konkrétního úkolu."

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=603356

Prohledat jednotlivé výrazy - Lékař odmítl vydat kartu pacientky. Soud se ho zastal

Lékař , odmítl , vydat , kartu , pacientky. , Soud , se , ho , zastal ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka