Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Léky na vysoký tlak a na srdce výrazně podraží

11.06.2008, 01:24   |   Petr Vašek (iHned.cz)   |   komentářů (0)

Někteří čeští pacienti zaplatí za své léky daleko víc než teď. Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž oznámil, že zdravotní pojišťovny budou za léky na vysoký tlak nebo srdeční potíže platit výrazně méně. "Snížení úhrad od pojišťoven se  bude pohybovat v desítkách procent," říká mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

A to znamená jediné: O desítky procent vzroste na léky proti vysokému tlaku a srdečním potížím spoluúčast pacientů. To znamená, že když například za třicetitabletové balení léku vysokému tlaku a srdečnímu selhání Lozap dnes lidé v průměru doplácí 49 korun, příště dají o desítky korun víc. Pojišťovny totiž na něj dnes doplácejí dvě stovky.

A když se například o 20 procent sníží úhrada, může jedno balení Lozapu pro pacienty podražit klidně o 40 korun. Podobné to bude i u dalších léků. Doplatky se například výrazně zvýší na léky, jako je Prestarium, Prenessa, Lorissa, Accupro, Tranatril nebo Ramil.

Přesné snížení úhrady pojišťoven na na léky zatím ústav pro kontrolu léčiv neoznámil. Každý lék bude posuzovat inpiduálně. Rozhodnutí by měl vydat do 75 dní.

Farmaceuti: Čekat zlevnění je naivní

Doplatky na léky půjdou nahoru kvůli novému zákonu, který od letošního roku prosadil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ten nechce, aby pojišťovny platily za léky víc, než je nezbytně nutné. Proto mají nově pojišťovny platit jen tolik, kolik by zaplatily za plně hrazený lék v nejlevnější zemi Evropské unie.

Pokud tedy bude výrobce přípravek v České republice obchodovat za stejnou cenu jako v této členské zemi EU, bude přípravek pro české pacienty bez doplatku. "Když můžou mít firmy nižší ceny v jiných zemích, tak můžou jít s cenami dolů i tady," říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Jenže se snížením cen farmaceutické firmy zatím nepočítají. "Domnívat se, že při raketovém nárůstu cen energií může  farmaceutický průmysl zlevňovat, je naivní," dodává upřímně mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-25374910-leky-na-vysoky-tlak-a-na-srdce-vyrazne-podrazi

Prohledat jednotlivé výrazy - Léky na vysoký tlak a na srdce výrazně podraží

Léky , na , vysoký , tlak , a , na , srdce , výrazně , podraží ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka