Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Levné letenky: ano, ale...

07.07.2009, 02:27   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Zaklínadlem cestovatelů se v poslední době stává slovní spojení "nízkonákladové aerolinie." Za velmi slušnou cenu se mohou aeroplánem proletět i ti, kdo se by jinak přes celou Evropu kodrcali autobusem. I služby levných leteckých společností se ale můžou prodražit.

Hned na úvod je třeba říct, že hlavním důvodem nižší ceny letenek nízkonákladových aerolinií není to, že na palubě nepodávají svačinu (i když svůj vliv to samozřejmě má). Některá z úsporných opatření jsou pro cestujícího poměrně nepodstatná (např. to, že letadla jsou maximálně vytížená, a proto jejich provoz stojí méně než u běžných aerolinií), jiná ho ale mohou ovlivnit.

Co zlevňuje letenky?

- Letadla jsou vybavena tak úsporně, jak to je jen možné, a proto počítejte s tím, že místo na nohy (a vůbec na celého člověka) bude minimální přijatelné.
- Nízkonákladové aerolinie často létají na menší letiště, což  je pro ně ekonomické, cestujícímu to ale může prodražit dopravu do centra města, kam se chtěl dostat, a případné přestupy na další letadla, vlaky atd.
- Tyto linky prodávají letenky jen na přímé lety, takže se nemusí starat o přestupy, návaznost, atd. To jim snižuje náklady a umožňuje létat v atraktivní časy; pokud ale chcete přestupovat, může to být složitější (výdej zavazadel, rizika zpoždění atd.).
- U nízkonákladových společností se může stát, že se lety překládají nebo se mění doba odletu, a to může cestujícímu zkomplikovat život především tehdy, když chce v cestě pokračovat jiným dopravním prostředkem.
- Nízkonákladové aerolinie neprodávají letenky ve fyzické podobě, obvykle se objednávají i platí přímo na internetu a bývají k vyzvednutí až před odletem na základě identifikačního čísla; je proto nutné dostavit se k odbavení s dostatečným předstihem (min. 40 min.), jinak se na palubu vůbec nemusíte dostat.
- V ceně jsou jen nejnutnější služby, a proto pokud na palubě dostanete žízeň, počítejte s tím, že si budete muset za nápoj zaplatit.

Na co si dát pozor?

Kromě výše uvedených rizik je nutné se připravit i na další věci, které by vás mohly při využití těchto leteckých společností překvapit.

- Nejatraktivnější ceny letenek (v řádech stovek korun) platí obvykle jen při objednání na mnoho měsíců dopředu a nezahrnují letištní poplatky, které obvykle přijdou minimálně na 1500 Kč.
- Pokud chcete letět s jednou společností oběma směry, někdy se stává, že je zpáteční letenka dražší než inzerovaná levná směrem tam.
- Problémy nebo další výdaje můžete mít tehdy, když budete chtít let zrušit, přesunout na jindy nebo změnit jméno cestujícího. U mnoha společností jsou letenky nevratné nebo je změna spojena s velmi vysokými poplatky. Při změně jména cestujícího se například může stát, že aerolinie budou požadovat doplatit rozdíl ceny letenky do té, která platí v době změny.
- Počítejte také s tím, že např. pokud si zaplatíte drahou dovolenou a k ní letenku za pár korun, v případě, že letecká společnost spoj několik dní před odletem zruší (což mnohé mohou udělat), dostanete zpět pouze pár stovek za letenku.

Z Prahy jen po Evropě

Nízkonákladových aerolinií na světě existuje několik desítek. Přímé lety z Česka jich v současnosti podniká necelá dvacítka, létá se do různých měst Evropy od Istanbulu či Burgasu přes Belfast či Bergen po Palma de Mallorca. Další společnosti ale nabízejí za podobných podmínek lety po celém světě. Více informací o nízkonákladovém létání najdete na stránkách www.air-lowcost.cz nebo na www.lowcost.cz.

Prohledat jednotlivé výrazy - Levné letenky: ano, ale...

Levné , letenky: , ano, , ale... ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka