Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Lidovci: Soukromé zdravotní pojišťovny nepřipustíme

21.04.2008, 08:09   |   Martina Macková   |   komentářů (0)

Lidovci podpoří převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti, nebudou ale chtít jejich prodej do soukromých rukou.

Sjezd tak souhlasil s kompromisním návrhem poslance Jiřího Carbola, který podpořil i předseda strany Jiří Čunek.

Koalice zůstane, i dohoda

Lidovci tedy nakonec vyhověli premiérovi Topolánkovi, který je ráno v projevu nabádal, aby ctili koaliční dohodu. Postoj, který budou lidovci v koalici prosazovat znamená, že ji neporuší.

Zákonodárci by nyní měli v koalici požadovat, aby peníze z povinného zdravotního pojištění nepřecházely do majetku zdravotních pojišťoven, ale zůstaly trvale pod kontrolou státu.

"Takto nemusíme jít do změn programového prohlášení. V něm ale není nic o prodeji pojišťoven, takže jej tím nezpochybňujeme. Možná to jde jen proti dalším požadavkům ODS," řekl Jiří Čunek.

Podle Čunka ale nemusí postoj lidovců stvrzený sjezdem znamenat rozkol v koalici nebo rozdílné hlasování ve sněmovně o zákonech. "On už to koaliční rozpor trochu byl před sjezdem. Nedohodli jsme se na transformačním zákonu, který jsme nepropustili z koaliční schůzky. Vše ostatní nechte vývoji, máme prostor pro jednání a hledání konsensu," řekl po ukončení sjezdu.

Poslanec Hovorka neuspěl

Neúspěšně prosazovali svoje usnesení poslankyně Michaela Šojdrová a Ludvík Hovorka.

Poslanec Hovorka navrhoval, aby sjezd odmítl i převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Poslanci a senátoři KDU-ČSL by pak měli hlasovat v koalici proti. "Už převod je předstupeň privatizace," řekl delegátům.

Tento postup by znamenal porušení koaliční dohody, ve které je změna vepsána. "Není pravda, že je pro nás koaliční smlouva svatá, tím je zájem lidí. Nebojte se přijmout moje usnesení a snahu našich lidí podpořit je stanoviskem sjezdu," vyzval delegáty poslanec.

Delegáti také neodsouhlasili, aby se novým zákonem určilo, jak využít regulační poplatky nově zavedené ve zdravotnictví.

Michaela Šojdrová chtěla získat od delegátů podporu pro svůj návrh, aby se zrušily regulační poplatky u lékaře v nemocnici pro děti do 18 let, rodičky a pro důchodce za pobyt v nemocnici. Ani tento návrh nakonec podporu v usnesení sjezdu nezískal, i když jen velmi těsně.

O zrušení poplatků budeme bojovat

Předseda Čunek ale v závěrečném slovu k delegátům řekl, že zákonodárci se o zrušení poplatků zasadí. "Nemusí nás k tomu ale zavazovat sjezd. Dále budeme bojovat o to, že děti budou osvobozeni od poplatků a pro seniory jsme našli řešení," řekl.

Podle Čunka se ministr Julínek musí vypořádat s návrhy a doporučeními, které vzejdou z koaličních jednání.

"Kdybychom měli my zákony dopracovávat, museli bychom k tomu mít ministerstvo. My jsme jasně formulovali některé věci, budeme mít konferenci celostátní jen ke zdravotnictví. A myslíme si, že by měla začít pracovat komise pro reformu. Dnes jsem se dozvěděl, že by pracovat měla, ale my o ní nevíme," dodal Čunek.

Lidovecký sjezd kromě kandidátky do Evropského parlamentu, kterou povede europoslankyně Zuzana Roithová, potvrdil také lídry do podzimních voleb do krajských zastupitelstev a do Senátu. Kompletní seznam lídrů najdete v infoboxu.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=603026

Prohledat jednotlivé výrazy - Lidovci: Soukromé zdravotní pojišťovny nepřipustíme

Lidovci: , Soukromé , zdravotní , pojišťovny , nepřipustíme ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka