Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Liška vymohl půl miliardy na učitelské platy

06.05.2008, 09:33   |   Kateřina Eliášová (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Učitelé letos dostanou přidáno. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) vyjednal v pondělí večer ze státního rozpočtu nových půl miliardy korun. V příštím roce by pak do školství měly jít navíc další 4 miliardy korun.

"Je to mimořádně dobrá zpráva pro učitele. Dochází k velkému navýšení, v úhrnu to bude znamenat nárůst platů o sedm procent a příští rok o dvanáct," řekl Aktuálně.cz ministr Liška.

Zvýšením o sedm procent kabinet reagoval na výtky odborů, které se obávaly, že učitelé budou brát letos nižší reálné mzdy než v loňském roce. Předpokládaná inflace má totiž dosáhnout k šesti procentům.

Je dobře, že vláda uvolní další peníze na platy učitelů?

"Zítra máme tiskovou konferenci, na které zveřejníme další postup odborového svazu, je nejvyšší čas osvětlit veřejnosti, jak si vláda cení práci školských pracovníků," řekla Aktuálně.cz Vondráčková. "Na 99 procent zítra vyhlásíme stávku," dodala.

#ucitele

Půl miliardy je málo

Podle Vondráčkové půlmiliarda na letošní rok odborům nestačí. "Neřeší to situaci propadu reálných mezd," uvedla. Ani příslib dalších čtyř miliard odbory nevnímají tak pozitivně, jako ministr Liška.

"Podle mého názoru ani 4 miliardy v příštím roce neřeší inflaci," řekla Vondráčková.

Liška navýšení mezd pro pracovníky ve školství vyjednal po dvouhodinovém jednání s ekonomickými ministry. "Já jim neberu právo na stávku, je to naprosté maximum, které se podařilo vyjednat," reagoval na kritiku odborů.

Totéž řekl i premiér Mirek Topolánek, který dal večer rozhovor Rádiu Impuls. Přidání čtyř miliard na platy v příštím roce považuje za podstatné. "Vyhověli jsme ministru školství Liškovi, že probíhá kurikulární reforma, která si vyžádá zvýšené nároky na kantory i na organizaci. Nárůst platů v příštím roce pro pedagogické pracovníky regionálního školství bude o 10 až 12 procent."

Zvýšení mezd se má týkat pouze pedagogických pracovníků, nikoli například úředníků ministerstva školství. Těm příští rok porostou platy - podobně jako celé státní správě - o dohodnutých 1,5 procenta.

Fakta
Průměrný příjem učitelů v regionálním školství se v v roce 2007 oproti stejnému období loňského roku zvýšil o 5,6 % na 23 858 Kč.
Nárůst platů vykázali také akademičtí pracovníci veřejných vysokých škol, kteří si polepšili o 7,5 % a pobírali v průměru 34 469 Kč.
V rámci regionálního školství nejrychleji rostly příjmy učitelů na vyšších odborných školách, kde se zvedly o 7,2 % na 26 712 Kč.
Nejvyšší průměrný příjem v rámci regionálního školství vykázali také učitelé vyšších odborných škol. Výdělek středoškolských učitelů vzrostl o 6,2 % na 25 660 Kč.
Vyplývá to z analýzy zveřejněné Ústavem pro informace ve vzdělávání (ÚIV).

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=604397

Prohledat jednotlivé výrazy - Liška vymohl půl miliardy na učitelské platy

Liška , vymohl , půl , miliardy , na , učitelské , platy ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka