Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Mám od ČEZ platný dodatek na neplatnou smlouvu. A byla jsem bez proudu

17.04.2009, 08:33   |   Helena Pirnerová (idnes.cz)   |   komentářů (0)

Večery při svíčkách, případně s "čelovkou" na hlavě, roztátý mrazák a žádná teplá voda. A to všechno kvůli společnosti ČEZ. Před týdnem nám totiž řekli, že máme od května 2008 vypovězenou smlouvu. A v úterý nám odstřihli elektroměr. O vypovězené smlouvě slyším poprvé a v ruce mám navíc platný dodatek smlouvy z letošního února.

Celý problém má bohužel mnohem hlubší kořeny, než se na první pohled zdá. Všechno totiž začalo špatnou fakturační adresou ve smlouvě a nedoplatkem z roku 2007. O tom jsme se kvůli špatné adrese samozřejmě nedozvěděli, takže první, co začátkem tohoto roku přišlo, byla soudní žádost o zaplacení nedoplatku i soudních výloh přesahujících 11 tisíc korun.

Po snaze o domluvu ale začalo být čím dál více jasné, že se soudnímu poplatku nevyhneme. Samozřejmě, uznali jsme, že smlouvu se špatnou adresou jsme neměli podepisovat, tudíž je chyba na naší straně. Proto jsme se domluvili s právníkem ČEZ na splacení soudních výloh a v únoru 2009 vyrovnali nedoplatek.

Zdálo se, že celá situace je vyřešená. Před měsícem jsme si nechali zaslat smlouvu se správnou adresou a doufali, že tím je problém u konce. Omyl.

"Musíme vám odpojit elektroměr, protože kvůli nedoplatku máte od května 2008 vypovězenou smlouvu," odůvodňoval technik pokyn ČEZ k odpojení. Stejně argumentovali na zákaznické lince společnosti. To, že mám v ruce platný dodatek smlouvy z letošního února se správnou fakturační adresou, odůvodnili chybou kolegyně. Neměla ji vystavit.

Zvláštní je, že ani při jednom z mnoha telefonátů, které jsme se společností ČEZ učinili, se o vypovězené smlouvě nikdo nezmínil. Řešili s námi všechny problémy tak, jako bychom byli zákazníci. A ne černí odběratelé, jak nás později označili.

Druhý den bez elektřiny

Přišla další snaha o domluvu: "My vám v osm ráno odpojíme elektroměr a v 11 nainstalujeme nový. Mezitím si skočíte na ČEZ a vyřešíte problém s fakturací."

Dobře, v úterý v osm ráno pouštíme technika odpojit elektroměr. Ve středu odpoledne jsme byli stále bez proudu. Důvod? Abychom dostali nový elektroměr, musíme zaplatit zálohy za celý rok (12 tisíc korun) a podepsat papír, že jsme celý rok odebírali elektřinu načerno.

"To v žádném případě nepodepisujte," poradil nám právník Jan Rytíř, který se zabývá kauzami ČEZ. "Pokud si nejste jistí a nesouhlasíte s černým odběrem a podepsali byste, ČEZ by vás měl v hrsti," dodal.

Společnost ČEZ však tvrdí, že ze zákona má právo chtít po nás podpis neoprávněného odběru. Podle zákona je však neoprávněným odběratelem ten, kdo aspoň dvakrát nedodrží smluvní platební podmínky, nebo ten, kdo nemá platnou smlouvu. A tu my díky chybě pracovnice ČEZ naštěstí máme. Nebo minimálně platný dodatek.

ČEZ se snažil situaci vyřešit

ČEZ našel řešení překvapivě rychle. Ve středu odpoledne telefonoval právník ČEZ. Zatímco ještě včera chtěli zaplatit zálohy za celý rok, dnes jim stačí zhruba tři tisíce. Tento návrh je rozumnější, přesto však stále platí, že jsme porušili smlouvu.

A to proto, že jsme dvakrát porušili smluvní podmínky, tedy dvakrát nezaplatili. Ve výpisech však původně nechyběla žádná jiná platba kromě nedoplatku za předchozí rok. Ve středu večer se však bohužel ukázalo, že dvě zálohy odešly se zpožděním.

Uznávám, že to na celou situaci vrhá jiné světlo. Přesto ale stále platí, že nám o tom, že  máme neplatnou smlouvu nikdo neřekl a navíc nám pracovnice na tuto neplatnou smlouvu vystavila platný dodatek.

Náš případ má nyní v rukou Státní energetická inspekce. Ještě tedy stále můžeme doufat, že se nám podaří třeba neplatit soudní výlohy.

Článek převzat ze serveru www.idnes.cz , kde také najdete jeho kompletní verzi.

http://ekonomika.idnes.cz/mam-platnou-smlouvu-zaplacene-faktury-a-presto-mi-cez-odpojil-elektrinu-14f-/ekonomika.asp?c=A090408_140451_ekonomika_pin

Prohledat jednotlivé výrazy - Mám od ČEZ platný dodatek na neplatnou smlouvu. A byla jsem bez proudu

Mám , od , ČEZ , platný , dodatek , na , neplatnou , smlouvu. , A , byla , jsem , bez , proudu ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka