Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Masová stávka stále hrozí: Kalousek odbory nepřesvědčil

10.01.2009, 08:09   |   LaS   |   komentářů (0)

Zamýšlené rušení stravenek a režijních jízdenek přimělo odbory k přípravám na největší stávku za posledních 8 let. Zejména odboráři dopravních podniků se nehodlají smířit se ztrátou svých výhod.

Kalousek se odborům omluvil

Ani po setkání ministra financí Kalouska s předáky dopravních odborů se hrozba stávky nevytratila. Zajímavé na celé schůzce byla především omluva ministra financí za zanedbání dialogu s odbory. Právě odbory vládě vyčítají aroganci a silové prosazování opatření, které škodí zaměstnancům.

Odbory zcela pochopitelně odmítají rušení výhod svých členů. Zejména stravenky a režijní jízdenky jsou nejvýznamnějším zaměstnaneckým benefitem, který požívá navíc danového zvýhodnění. Nedaněné stravenky a jízdenky tak pro zaměstnance představuje další výhodný příjem.

Stravenky a režijky má nahradit univerzální nákladový paušál

Na prosté zrušení tohoto danového zvýhodnění však nemá současná vláda sílu. Proto přišel ministr Kalousek s nabídkou univerzálního systému, který by nahradil u všech zaměstnanců výpadek příjmů ze stravenek a režijních jízdenek.

Jedná se o zaměstnanecký paušál, kdy by si zaměstnanec mohl stejně jako již dnes živnostníci odečíst od svého hrubého platu procentuální část nákladů, které by se nedanily. V konečném důsledku by tak zaměstnanci na daních zaplatili méně. Detaily celého systému a zejména procentní výši paušálu však dosud neznáme.

U živnostníků představují paušální náklady např. 50 či 60 procent příjmů. Takto vysoký paušál je však u zaměstnanců nereálný, protože by znamenal drastický propad příjmů státního rozpočtu.

Výpadek stravenek může nahradit paušál 25 procent příjmů

Aby nákladový paušál pro zaměstnance, který vydělává průměrných 21 000 korun nahradil výpadek příjmů ze stravenek v zákonné výši, musel by představovat celých 25 procent hrubého příjmu zaměstnance. Jakýkoliv nižší paušál už by výpadek příjmů ze stravenek či režijních jízdenek nenahradil.

Snaha ministra Kalouska zjednodušit danový systém se tak velmi zkomplikovala. Zamýšlený nákladový paušál pro zaměstnance by však mohl být velmi výhodný pro zaměstnance, kteří výhody stravenek či režijních jízdenek nepožívají. Na daních by tak mohli měsíčně ušetřit od několika stovek až do tisíce korun měsíčně.

Prohledat jednotlivé výrazy - Masová stávka stále hrozí: Kalousek odbory nepřesvědčil

Masová , stávka , stále , hrozí: , Kalousek , odbory , nepřesvědčil ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka