Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Metro zapomnělo na vozíčkáře. V centru Prahy

29.12.2008, 09:49   |   Hana Pražáková (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Lepší bezbariérový přístup, i to po zdražení jízdného sliboval koncem loňského roku pražský dopravní podnik.

"Ano, tak se stalo," říká mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Předsedkyně Pražské organizace vozíčkářů Jaroslava Franková však namítá, že letošní změny nijak výraznější nebyly. "Naopak ze spousty věcí jsme nyní zklamaní," říká Franková.

Na mysli má nerealizovaný bezbariérový přístup do stanice metra Můstek a dlouho nejasné vyhlídky spojené s plánovanou rekonstrukcí stanice Národní třída.

Nízkopodlažní tramvaje a aktuální web

Jako nové kroky k bezbariérovému cestování Pečený uvádí vozíčkářům přístupné stanice v nově otevřeném úseku metra C, nový úsek tramvajové trati vedoucí do stanice metra Radlická či nákup nových nízkopodlažních tramvají a autobusů.

Ani ty však cestující na vozíku nemohou vždy použít. "Na některých stanicích jsou bariéry na ostrůvcích, někde ostrůvky zcela chybí, takže řidič nízkopodlažního vozu nesmí plošinu pro vozíčkáře instalovat, protože by měla příliš velký sklon," říká Franková.

Vozíčkář Tomáš Lanc pracující v Pražské organizaci vozíčkářů i přesto dopravní podnik vesměs chválí. "Docela se snaží, ale vše jde pomalu," hodnotí zlepšení dostupnosti dopravy za poslední rok. Osobně zaznamenal především vysoký nárůst nízkopodlažních tramvají.

Pochvaluje si také aktuální webové stránky dopravního podniku, na nichž lze zjistit, zda je zařízení pro bezbariérový přístup do stanic metra v provozu. Poruchové jsou především schodišťové plošiny.

Rekonstrukce stanic s výtahy nesouvisí

Nejpalčivější otázkou však zůstává bezbariérovost metra. Stanice v centru města se pro lidi na vozíku omezují na pouhé tři záchytné body: Muzeum, Hlavní nádraží a Florenc. Ze stávajících 54 stanic pražského metra je jich přístupných 32.

Podle Erika Čipery z občanského sdružení Asistence, které pomáhá vozíčkářům, se situace mohla zlepšit, kdyby byla lépe zorganizována nedávná rekonstrukce stanic spojená s další výstavbou.

"Přestože se zde stavělo, nebyl bezbariérový přístup vybudován ve stanicích Náměstí republiky nebo Českomoravská. Sliby, že se tak stane později, už nejde splnit, protože okolí je zastavěné," říká Čipera.

Obává se, že podobný osud stihne i stanici Národní třída, kterou rekonstrukce teprve čeká. Ta má proběhnout společně s výstavbou nového obchodního centra, které se v místech dnešního vestibulu metra rozhodl postavit švýcarský podnikatel Sebastian Pawlowski.

Stanice se cestujícím uzavře příští rok zhruba začátkem letních prázdnin. Její rekonstrukce by se podle plánů magistrátu měla stihnout za 10 měsíců.

Do listopadu byla bezbariérovost stanice tabu, dopravní podnik uváděl, že se s ní v souvislosti s rekonstrukcí nepočítá. S opačným stanoviskem přišel na podzim pražský magistrát, který slíbil, že stanice v centru města bude přístupná všem.

Všechny zainteresované subjekty se dlouho odvolávaly na to, že vyústění výtahu je možné pouze do budov soukromých subjektů, s nimiž je těžké se domluvit. Zhruba před měsícem magistrát zjistil, že je zde možnost bezbariérový vstup do metra vybudovat i na obecním pozemku.

Celý článek naleznete na serveru www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=618373

Prohledat jednotlivé výrazy - Metro zapomnělo na vozíčkáře. V centru Prahy

Metro , zapomnělo , na , vozíčkáře. , V , centru , Prahy ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka