Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Microsoft vypne Čechům kradené Windows

23.04.2008, 02:49   |   Zuzana Luňáková (www,iHned.cz)   |   komentářů (0)

V Česku je nyní asi šest set tisíc používaných operačních systémů Windows Vista a zhruba dvacet procent z nich je nelegálních," vysvětluje Tomáš Koška z Microsoftu. Firma proto spouští program, který po připojení počítače k internetu odhalí nelegální instalace systému. Piráti dostanou návod jak Visty zlegalizovat a na nápravu mají třicet dní.

V první fázi zčerná pozadí obrazovky a objeví se výzva k zadání klíče. Prvních 15 dní je výzva zobrazována jednou denně, dalších 15 dní každou hodinu. Poté nebude možné systém bez aktivace pořádně používat.

Microsoft přitom nabízí jednoduchou legalizaci pomocí takzvané "jednodušší" OEM licence, jejíž cena začíná už na 1800 korunách. K protipirátské akci firma zároveň startuje velkou televizní kampaň.

Samotná firma si ale uvědomuje, že účinnost opatření je omezená. Uživatelům nelegálního softwaru například stačí vypnout aktualizace či nestahovat nové servisní balíčky. "Hackeři jsou navíc vždy o krok napřed," připouští Koška.

I pro ty, co jenom nevědí

Microsoft tak navazuje na předchozí akce, ve kterých se zaměřoval především na kontroly počítačů vybavených verzí operačního systému Windows XP. Dosud v Česku zkontroloval téměř čtyři a půl milionu počítačů. "Bohužel se stává, že nelegální software prodá i sám prodejce. Dodnes řešíme 98 takových případů," dodává Koška.

Podobná opatření, která snižují softwarové pirátství, jsou podle mluvčího protipirátské aliance BSA Jana Hlaváče krok správným směrem. Podle zkušeností BSA totiž značná část populace užívá nelegální software i nevědomě. "Uživatelé si například pořídí počítač s již předinstalovaným softwarem od výrobce, od kamaráda či z bazaru, ale o původu a historii softwaru nic nevědí," vysvětlil Hlaváč.

Průměrné Česko

Míra nelegálně používaného softwaru je v Česku podle posledních statistik sdružení BSA 39 procent. Tuzemské firmy se tak blíží průměru Evropské unie, kde je podíl pirátského softwaru 36 procent. Podle statistik analytické agentury IDC Česko drží mezi zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství dvacáté místo. I tak to ale vývojářům programů přináší ztráty přibližně 3,7 miliardy korun.

Celý článek naleznete na portálu www.iHned.cz

http://digiweb.ihned.cz/c1-24167870-microsoft-vypne-piratum-pocitace

Prohledat jednotlivé výrazy - Microsoft vypne Čechům kradené Windows

Microsoft , vypne , Čechům , kradené , Windows ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka