Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Milionové utrácení v nemocnicích už řeší i policie

08.04.2009, 08:09   |   Eliška Bártová (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Zdravotnický holding, vlastněný krajem a soukromou společností, porušoval zákon při zadávání veřejných zakázek. Šlo o zakázky za minimálně 56 milió;nů korun.

Je zřejmé, že zákon byl porušován soustavně, uvádí se v závěru více než 120 stránkové zprávy auditora, který zkoumal hospodaření s penězi na dodávky zdravotnického materiálu.

"V převážné většině případů nebylo realizováno žádné poptávkové řízení," píše doslova auditor.

Holding rozděloval veřejné zakázky bez výběrových řízení a účelově je dělil na menší, aby se vyhnul transparentní soutěži. Navíc často peníze proplacené firmám neodpovídaly částce, kterou kraj schválil.´

Bývalý náměstek hejtmana, který holding vedl, však má jasno: "Jsou to nesmysly," řekl dnes Aktuálně.cz Rostislav Všetečka (ODS). "Auditor neví, o čem mluví."

Dryml to nahlásil

Audit si zadalo nové vedení kraje na konci loňského roku.

Senátor a nedávno odvolaný krajský náměstek Vladimír Dryml (ČSSD) na základě auditu podal podnět policii a zároveň se obrátil na antimonopolní úřad. Sám Dryml společně s Všetečkou také čelí trestnímu oznámení kvůli hospodaření vrchlabské nemocnice.

"Již jsme zahájili šetření," potvrdil mluvčí ÚOHS Krystián Chalupa. "Chceme si vyžádat veškerou dokumentaci k daným zakázkám, po jejich prozkoumání se rozhodneme, zda zahájíme správní řízení."

Přijetí podnětu k prošetření hospodaření Zdravotnického holdingu potvrdila také východočeská policejní mluvčí Libuše Holá: "Ano, podnět jsme dostali, prošetřuje ho okresní ředitelství."

Porušení zákona za miliony

Z auditu, který má Aktuálně.cz k dispozici, vyplývá, že protizákonně bylo přiděleno minimálně na 62 zakázek v hodnotě desítek milionů korun.

"Zjevné porušení zákona o veřejných zakázkách nastalo při koupi zdravotnického materiálu, jehož cena se v průběhu roku 2004 a 2005 (a to pouze u doložených smluv) pohybovala v částce cca 40 milionů korun," píše se ve zprávě.

Porušení zákona našel auditor také u dalších zakázek. Celkem tak jde o částku 56 milionů korun.

Zakázky, při nichž byl porušen zákon, nejčastěji získávala firma Puro Klima, jeden ze tří největších hráčů v zdravotnictví, vlastněný jičínským podnikatelem.

Společnost k ničemu

Zdravotnický holding, jehož hospodaření auditor prověřoval, založilo bývalé vedení kraje, 49% akcií však patří zcela soukromé společnosti NemLog.

Proklamovaným důvodem založení holdingu bylo, že taková organizace umožní efektivněji nakládat s penězi, protože bude možné hromadně nakupovat materiál a zásobovat pět nemocnic, které do holdingu spadají.

Jenže poté kraj bez vědomí zastupitelstva založil další společnost s názvem Centrální zdravotnická zadavatelská (CZZ), kde opět část podílu získala firma NemLog.

CZZ měla mít na starosti všechny zakázky pro nemocnice a měla dohlížet nad rozdělením stovek milionů ročně. Už tehdy opozice existenci firmy kritizovala, upozorňovala na její nejasnou majetkovou strukturu a na obavy z nekontrolovatelného úniku peněz.

"Celý systém byl nastaven tak, aby to rozdělování peněz bylo z kraje co nejdál a co nejhůř se tam dalo z hlediska kompetencí dosáhnout," myslí si tehdejší opoziční zastupitel, současný radní Vladimír Derner (KDU-ČSL). "Je nutné přestavit celý systém, aby tam, kde jsou veřejné peníze, byla i veřejná kontrola."

Obavy se naplnily

Audit totiž ukázal, že obavy opozice byly na místě.

Firmě CZZ udělil Antimonopolní úřad už dvakrát pokutu za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek. Auditor teď kraji rovnou doporučil, aby s firmou CZZ ukončil veškerou spolupráci.

"Zpracovatel auditu nenašel žádné objektivně a racionálně zdůvodněné opodstatnění existence společnosti Centrální zdravotnická zadavatelská," uvádí se ve zprávě.

Zároveň kontroloři doporučili kraji, aby zrušil také smlouvy s firmou NemLog, která vlastní významný podíl jak holdingu, tak v CZZ. Kraj by měl podle auditora dát podnět nejen finančnímu úřadu, ale také kontrolnímu a finančnímu výboru zastupitelstva.

Celý článek naleznete na serveru Aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=633467

Prohledat jednotlivé výrazy - Milionové utrácení v nemocnicích už řeší i policie

Milionové , utrácení , v , nemocnicích , , řeší , i , policie ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka