Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Na elektřinu v ČR dohlížejí čtyři páry očí

21.03.2008, 10:41   |   Katarína Midulová (iDnes.cz)   |   komentářů (0)

Elektřina je do našich domovů od ledna směrována novým systémem. Akciová společnost ČEPS minulý čtvrtek představila svůj nový dispečink. Ten má pod kontrolou všechny "rozsvícené žárovky" v České republice.

Jak to fungujeDispečink centrálně řídí a reguluje dodávky elektřiny na území celé republiky. Sbírá data ze stožárů, elektráren a rozvoden. S použitím těchto informací pak kontroluje rovnováhu mezi spotřebou a výrobou elektrické energie a vyhodnocuje výsledky.

Z dispečinkového centra je vše řízeno dálkově. Kromě přijímání dat systém také údaje odesílá. Jsou to například hodnoty napětí nebo povely, jakými se má daná rozvodna řídit.

Osmnáct monitorů pro čtyři páry očíSystém však nepracuje automaticky. Šíření elektřiny mají v rukách čtyři dispečeři. K tomu má každý z nich k dispozici tři počítače. Jejich pozornost poutá také tzv. zobrazovací stěna, která se skládá z osmnácti monitorů.

Ta ukazuje množství informací o rozvodnách, sítích, vedeních a zdrojích. Aby mohla takovou kapacitu údajů pojmout, je přibližně dva metry vysoká a šest metrů široká.

Stěna tvořila značnou část nákladů na obnovu dispečinku. Na rozdíl od své předchůdkyně totiž není citlivá na denní světlo a také svou velikostí usnadňuje dispečerům orientaci v systému.

"Naše elektřina je pod nepřetržitým dohledem. Pokud někde vypadne proud, je povinností dispečera dát rozvod do pořádku, nebo najít alternativní řešení," řekl Miroslav Šula, ředitel sekce dispečerského řízení společnosti ČEPS. Dispečeři se střídají po osmi hodinách, v centru se tak pracuje 24 hodin denně.

Stát se dispečerem není  jednoduché. Zodpovědnost za dodávky v celé republice je obrovská a ČEPS tyto pracovníky pečlivě vybírá. Musí splnit jak požadavky na vzdělání, tak na psychiku.

Projekt za 56 milionůProjekt nového dispečinku odstartovala společnost ČEPS ve spolupráci s firmou Elektrosystem v říjnu 2006. Dispečink se obvykle vylepšuje jednou za deset let. Podle vedení ČEPS však systém z roku 2000 už nebyl schopen vyhovět hladu po energii, a proto potřeboval obnovit.

Celý článek naleznete na portálu www.idnes.cz

http://ekonomika.idnes.cz/na-elektrinu-v-cr-dohlizeji-ctyri-pary-oci-fim-/ekonomika.asp?c=A080318_123637_ekonomika_kam

Prohledat jednotlivé výrazy - Na elektřinu v ČR dohlížejí čtyři páry očí

Na , elektřinu , v , ČR , dohlížejí , čtyři , páry , očí ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka