Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Na světě jsou miliardy terabajtů dat. Co bude dál?

17.03.2008, 14:47   |   (www.digitalne.cz)   |   komentářů (0)

Digitální svět se rozpíná a každým rokem produkuje více dat než kdy předtím. Uživatelé si ukládají své životy na pevné disky ve formě digitálních fotografií, rodinných videozáznamů, další neméně významnou součástí je konvertování dat z papírových záznamů do digitální formy příp. rozšiřování diskových prostorů na serverech. Dle mého osobního názoru se do tohoto součtu nemalou měrou započítává také softwarové pirátství, kdy si uživatelé skladují na pevných discích desítky až stovky gigabytů stažených kopií filmů, seriálů a her. O tom se ale příliš nemluví.

Poslední studie publikovaná IDC uvádí, že celkový objem dat se pohybuje v současné době v řádech exabytů (1 exabyte = 1 000 000 terabytů). Celkový objem uváděný ve studii se pohybuje okolo 281 exabytů, což je téměř 56% nárůst oproti roku 2006, kdy objem dat dosáhl na 180 exabytů.

Podle IDC se objem do roku 2011 téměř zdesetinásobí, což znamená, že pokud vycházíme z roku 2006, tak dostaneme číslo 1 800 000 000 terabytů, nebo chcete-li trochu exotičtějších 1,8 zettabytů.

Pro uživatele si je jistě velmi těžké jen představit data o objemu zettabytů, když v současné době naše pevné disky mají kapacity ve stovkách gigabytů a servery v terabytech. Největší úložiště jako je například Rapidshare, počítá své diskové prostory v petabytech. Co to znamená? Jeden tisíc disků o kapacitě 1 terabyte se rovná kapacitě 1 petabytu a rovný jeden milió;n disků o této kapacitě se rovná 1 exabytu. A konečně 1 miliarda disků o kapacitě 1 terabyte se rovná 1 zettabytů.

John F. Gantz, šéf výzkumu IDC, říká, že bychom se měli mít na pozoru před tímto prudkým nárůstem objemu dat uložených, který pokračuje rok za rokem, protože mnoho z těchto dat zasáhne i místa, kde nebyla vytvořena. Jako příklad můžeme uvést to, že 85 % zaměstnanců si přenáší z domu fotografie, videa a další soukromá data do pracovního počítače, kde je za ně částečně zodpovědný zaměstnavatel.

S dalšími nárůsty dat musíme počítat skrze nové generace optických disků Blu-ray, které již dnes mají téměř desetinásobnou kapacitu. Jednodušší bude rovněž skladování záznamů z digitálních televizních kanálů.

Celý článek naleznete na portálu www.digitalne.cz

http://digitalne.centrum.cz/cz/pocitace/internet/art_2050/na-svete-jsou-miliardy-terabajtu-dat-co-bude-dal.aspx

Prohledat jednotlivé výrazy - Na světě jsou miliardy terabajtů dat. Co bude dál?

Na , světě , jsou , miliardy , terabajtů , dat. , Co , bude , dál? ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka