Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Na výměně peněz můžete vydělat i pěkně tratit

01.06.2008, 02:40   |   Patrik Nacher   |   komentářů (1)

Blíží se doba dovolených strávených v zahraničí a s tím související případný nákup měn dle výběru destinace ve světě. Avšak kde si nakoupit, toť otázka! Banka či nebankovní směnárna? Jaký kurz je relevantní pro moji transakci – prodej či nákup? Je následně připočten poplatek za transakci? Jako procento z částky a nebo jako paušální částka a od jaké výše? Či je snad transakce bez poplatku? A jak se to dozvím?

Už na začátku bychom rádi budoucí klienty směnáren upozornili, že směnárenství je obchodování se vším všudy, včetně tvorby cen. Proto i  poplatky v tomto odvětví mohou být  nemalé. A samozřejmě se vše odvíjí od obchodní politiky jednotlivých bank či nebankovních směnáren a tím je i definován následný vztah ke klientovi.

Nákup cizí měny

Zkusme si tedy odpovědět na naše otázky ohledně nákupu cizích měn. Jak bylo již předesláno, je možné si nakoupit cizí měnu u bank a nebo u nebankovních směnáren. Jdu-li nakupovat cizí měnu, platí pro tento typ transakce kurz PRODEJ, neboli za kolik provozovna prodává. Informace o kurzech a poplatcích musí být dle zákona uvedeny na viditelném místě volně přístupném zákazníkovi, informace musí být čitelná. V tomto se přístup jednotlivých subjektů velmi liší – známé jsou praktiky informování o poplatcích velmi malým písmem nebo uvedení poplatků v málo srozumitelných slovních spojeních jako například 9 hal. z každé koruny či poplatky schované za podmínky jako „do“ či „nad určitou částku“. Zavedením poplatku z transakce i ten na první pohled nejvýhodnější kurz ztrácí svoje kouzlo. Je nutné zahrnout poplatek do výpočtu celkové hodnoty zaplacené za nakupovanou měnu.

Pozor na to! Musíme být opravdu opatrní a pozorně číst, neboť ve chvíli směny neexistuje nikde poblíž poradce, který by nám poradil. A po provedení směny se sice můžeme dožadovat vrácení svých peněz, avšak pravděpodobně neuspějeme s odkazem na informace, které jsme si mohli přečíst před tím.

Přehlednější a výhodnější je nakupování u obchodníků bez poplatků – zde je jasné, že se jedná jen o násobek kurzu a počtu jednotek měny, a nikde se nevynoří dodatečný náklad ve formě poplatku.

Jaké jsou možnosti

Začněme v nebankovním sektoručili směnárny. Setkáme se se směnárnami, které poplatky neúčtují i s těmi, které je účtují. Záleží na obchodní politice majitelů směnáren. Jako i v jiných odvětvích najdeme obchody, které prodávají zboží značkové i neznačkové, existují i značkové a neznačkové směnárny. Ze značkových směnáren jmenujme např. Chequepoint, kde si neúčtují žádné poplatky a to bez ohledu na výši směňované částky. Dále poskytují služby na dobré úrovni a neúčtují žádné poplatky také směnárny Aktiv Change, Exchange (zde je nevýhodou, že od určité výše si musíte směnné prostředky rezervovat dopředu).

A co banky?

V neposlední řadě můžete zvolit banku. Ty mají sice relativně výhodné kurzy avšak také i příslušné poplatky! Takže se to v součtu nevyplatí a směna tedy nebude tak výhodná jako u výše zmíněných značkových směnáren.

Prohledat jednotlivé výrazy - Na výměně peněz můžete vydělat i pěkně tratit

Na , výměně , peněz , můžete , vydělat , i , pěkně , tratit ,

Na výměně peněz můžete vydělat i pěkně tratit

p

Znate uz paysec? Je to novinka. Da se to poridit u hellomobile....

Diskutovat

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka