Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Naše děti přišly o tisíce: Na reformu doplatili nejvíc

27.05.2008, 10:38   |   LaS   |   komentářů (0)

O co přišly naše děti a rodiče díky reformám? O hodně. Aniž by si to mnozí politici uvědomovali, znamenaly reformy velký zásah do životní úrovně dětí a jejich rodičů. Největší množství škrtů se týkalo právě podpor pro rodiny s dětmi.

Dali jsme rodičům jistotu, pak jsme je jistoty zbavili

Zvýšení podpor rodinám s dětmi bylo motivováno především snahou o zvýšení porodnosti. Porodnost totiž ještě před 3 lety patřila k nejnižším v Evropě a tristní byla i z hlediska celosvětového srovnání, reálně hrozilo, že každý rok bude naše země o několik desítek tisíc lidí vymírat. Matka dostávala pouze 3600 Kč rodičovského příspěvku, zbytek získávala ze sociálních dávek, které ale byly rovněž omezené.

Po zvýšení rodičovského příspěvku na 7 600 Kč spolu se zvýšením porodného na 17 700 Kč před minulými parlamentními volbami, které iniciovaly a pomáhaly prosadit i Lidovci došlo k obratu a porodnost výrazně vzrostla. Výše podpor už znamenala větší jistotu pro matky s dětmi a jistota je pro založení rodiny jedna z nejdůležitějších věcí.

Odvolávám co jsem odvolal, slibuji….

O jistotu připravila maminky a děti až nová vláda, která si vzala za cíl i přes proklamovanou podporu rodiny, ušetřit co nejvíce právě na podporách dětem. A tato snaha se opět za přispění Lidovců pravicové vládě povedla. Lidovci pro něž je podpora rodiny a dětí hlavním volebním heslem opět předvedli, jak myslí svou politiku a své priority vážně.

Od nového roku jsme tak mohli zažít, a děti s rodiči bohužel na vlastní kůži, největší omezení a osekání podpor v historii. Snahou tak nebylo podpořit děti a ani rodiny, ale ušetřit finanční prostředky státnímu rozpočtu.

Děti přišly o miliardy korun

Rodičovský příspěvek se rozčlenil, na tři částky dle doby pobytu na mateřské. Pokud žena zůstane na mateřské 2 roky, mohla dostat až 11 500 korun, pokud zůstala 3 roky dostane 7 500 korun, pokud chce zůstat 4 roky, snižuje se jí příspěvek po 27 měsících až na 3 400 korun. Ač to vypadá zajímavě, bylo hlavním cílem ušetřit prostředky státnímu rozpočtu na úkor rodin s dětmi.

Současně se výrazně snížilo porodné ze 17 700 korun na 13 300 korun. Tato částka nestačí rodičům ani na nákup kočárku. Zvýšení dolní sazby DPH z 5 na 9 % a následná rekordní inflace ve výši 7,5 % navíc zásadně zvýšila náklady na potraviny a jiné pomůcky pro děti.

Mimo to došlo k omezení přídavku na dítě, na který ztratilo nárok statisíce rodin.

A to není vše. K dalším nákladům přibyly poplatky u lékaře, které musí platit i rodiče novorozenců, ihned po narození dítěte.

Děti doplácí na plýtvání státu v jiných sektorech

Že nebylo jinde kde brát? Ano, na dětech se ušetřilo více než 12 miliard korun, které mohly děti dnes podpořit. Ale nemohla se vláda spíše zaměřit na to, proč stavíme jedny z nejdražších dálnic v Evropě? Jen zde by se ušetřily náklady ve výši desítek miliard korun.

Je zřejmé, že poslední omezení podpor dětem a jejich rodinám připravilo mnoho rodin a tolik důležitou jistotu a finanční a sociální stabilitu. To se nám v budoucnu může vymstít v podobě opět velmi nízké porodnost.


TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci


Plat učitele 23 500 Kč měsíčně, přesto si stěžují: Kolik máte vy?

 


Nechcete nechat své dítě umřít? Musíte platit tisíce!

 


Legalizované výpalné platíme všichni! Brzy už i za mikrovlnky či budíky

Prohledat jednotlivé výrazy - Naše děti přišly o tisíce: Na reformu doplatili nejvíc

Naše , děti , přišly , o , tisíce: , Na , reformu , doplatili , nejvíc ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka