Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Nečas: Nezaměstnaní přijdou o alkohol a cigarety!

02.06.2008, 02:48   |   MiR   |   komentářů (0)

Za loňský rok dosáhl schodek státního rozpočtu dle posledních odhadů dosáhnout téměř 50 mld. korun. Na růstu schodku státního rozpočtu se přitom rozhodující měrou vždy podílelo navýšení výdajů v sociální oblasti. Výdaje na sociální dávky, důchody a jiné sociální podpory tak rostly mnohem více než bylo plánováno. Reforma by to však měla změnit.

Zdá se, že budoucnost sociálních dávek je jasná. Neefektivnost a rozšířené zneužívání sociálních dávek, které navíc nemotivují k práci, přinesly změny v sociálním systému, které byly prosazeny jako součást tzv. reformy veřejných financí. Je zřejmé, že dosavadní praxe, kdy nárok na sociální dávky měl každý kdo nemá práci bez ohledu na to zda práci aktivně hledá nebo naopak v systému pasivně přežívá, musela jednou skončit.

_____________________________________________________________________________________________

TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci
______________________________________________________________________________________________

Např. rodina s 2 dětmi, kde ani jeden rodič nepracuje si měsíčně může na sociálních dávkách přijít na více než 12 000,- Kč čistého. Tato částka odpovídá částce 14 500,- Kč hrubého platu. Přitom lze jen těžko určit, kdo o práci má skutečně zájem a kdo se jí naopak vyhýbá.

Zároveň nelze nijak kontrolovat, zda vyplacené sociální dávky byly skutečně použity k účelu, pro který jsou určeny. Tedy na úhradu nákladů za bydlení, jídlo a ošacení.

Papírové poukázky místo peněz?

Po posledních volbách začala vláda a speciálně ministerstvo práce a sociálních věcí pracovat na reformě sociálního systému, jehož součástí by v blízké době mělo být i rozšíření výplaty sociálních dávek pomocí poukázek. Ministr Petr Nečas si od tohoto kroku slibuje především omezení vysoké míry zneužívání sociálních dávek. 

Dosavadní zkušenosti ukazují, že sociální dávky, které jsou především určeny na výživu, ošacení a bydlení pro nezaměstnané občany, tak v mnoha případech nejsou takto používány. Těžko lze v současném sociálním systému zabránit nezodpovědným lidem, aby peníze neutratili za alkohol, prohráli v hazardních hrách či za kredit do telefonů.

Nejednalo by se o nic dramatického, kdyby se nejednalo o peníze z našich daní a z naší práce. Právě papírové poukázky by mohly tento stav změnit.

První pokusy s papírovými poukázkami

Již dnes získáváme se systémem papírových poukázek praktické zkušenosti. Mnohá města a obce již dnes vyplácí nezaměstnaným část sociálních dávek ve formě poukázek, které mohou příjemci dávek utratit pouze ve vybraných obchodech. Poukázky jsou navíc směnitelné pouze za potraviny, oblečení, či drogistické zboží.

Lidem pobírajícím sociální dávky je tak prakticky znemožněno či velmi ztíženo utratit peníze ze sociální dávek na věci ke kterým nejsou určeny. 

O tom, že jsou s poukázkami města a obce spokojeny svědčí i fakt, že se jejich používání každým rokem rozšiřuje.

Vyplatí se zavedení poukázek?

Ač lze každé opatření obejít, mohlo by zavedení poukázek (spolu s dalšími opatřeními) pomoci k výraznému omezení zneužívání sociálních dávek a zásadně znepříjemnit život lidem, kteří naše peníze užívají jiným způsobem, než na co jsou určeny.

Nezaměstnaní získají jistotu, že jim budou uhrazeny náklady za bydlení, jídlo a ošacení a pro daňové poplatníky se zvýší pravděpodobnost, že jejich peníze budou určeny skutečně na věci, které sociálně slabší občané potřebují, nikoliv na alkohol, cigarety, hraní automatů apod.

Sociální dávky prostřednictvím platebních karet

Zajímavé řešení efektivnosti sociálních dávek bylo představeno v Rusku. Nezaměstnaní, studenti a důchodci obdrží sociální dávky prostřednictvím platebních karet, které budou uchovávat jejich osobní údaje. Tyto karty bude možné použít pro úhradu věcí a služeb pro které jsou primárně určeny.

Prostřednictvím karty tak budou moci příjemci uhradit elektrickou energii, teplo, vodu, nájem a další služby. Podle pilotního projektu bude vytvořena co-brandová platební karta pro příjemce sociální podpory v Rusku, včetně studentů, penzistů, příslušníků ozbrojených sil a státních zaměstnanců.

Prostřednictvím této karty budou moci jednoduše a efektivněji čerpat sociální výhody, jakými jsou například bezplatná městská doprava a levnější léky. Poprvé v Evropě bude čip EMV v platební kartě bezpečně uchovávat osobní údaje o příjemcích sociální podpory, kterým umožní získat okamžité sociální výhody prostým použitím karty namísto různých forem dokumentování.

Očekává se také, že program této karty sníží pomocnou administrativu, sníží tedy náklady a ušetří čas. Andrej Korolev, generální ředitel moskevské kanceláře MasterCard Europe, řekl: "Nová platební karta usnadní přístup k sociální podpoře. Její rozdělování i celý proces se tak stane pohodlnější a bezpečnější, ať už půjde o věcné dávky, dávky určené na speciální účel nebo peněžní dávky."

Prohledat jednotlivé výrazy - Nečas: Nezaměstnaní přijdou o alkohol a cigarety!

Nečas: , Nezaměstnaní , přijdou , o , alkohol , a , cigarety! , ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka