Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Nejdříve automat, pak lékař (iHned.cz)

01.02.2008, 00:00   |   Petra Benešová (iHned.cz)   |   komentářů (1)

Česko má za sebou první den reformy ve zdravotnictví v praxi. Jaké změny reforma přinesla a jak na ně byli připraveni pacienti i lékaři zjišťovali redaktoři Hospodářských novin.

Bylo jedenáct hodin dopoledne, když přišel Petr Hyšek včera na pohotovost do pražské Ústřední vojenské nemocnice. "Bolí mě v krku a mám horečku," říkal pětatřicetiletý muž.

Nezamířil ale jako obvykle přímo do čekárny, ale k platebnímu automatu, který je umístěn u vchodu. Na informačním štítku se pak dozvěděl, že pokud se chce nechat vyšetřit na pohotovosti, musí do automatu vhodit 90 korun a vzít si stvrzenku, kterou předloží lékaři.

"Placení mi nevadí, služeb lékařů se alespoň nebude zneužívat," podotkl Hyšek.

Podobně to vypadalo včera i v dalších zdravotnických zařízeních. Od 1. ledna se už totiž musí za lékařské služby platit a pacientům nestačí předložit pouze kartu zdravotní pojišťovny. Za návštěvu pohotovosti si lidé připlatí 90 korun, za vyšetření 30 korun, 60 korun za den v nemocnici a 30 korun za výdej léku na předpis. "Všichni zaplatili a komplikace jsme řešit nemuseli," uvedla Iva Ruskovská, mluvčí vojenské nemocnice.

Problémy měli lidé v některých lékárnách. V Thomayerově nemocnici vydávali na předpis jen třicítku léků. "U léků se mění cena, a proto máme mimořádný režim," vysvětlila lékárnice.

Vybírání poplatků přes platební automaty byl nejčastější způsob, který české nemocnice od 1. ledna zvolily.

"Je to nejméně administrativně náročné pro lékaře a přehledné i pro pacienty," vysvětluje Iva Ruskovská, mluvčí pražské Ústřední vojenské nemocnice. Ta do nového systému vybírání poplatků investovala půl milionu korun.

Automaty i pro cizince

Platit přes automaty museli včera v českých nemocnicích i cizinci.

"Stvrzenku jim pak může proplatit jejich pojišťovna," vysvětloval Vladimír Juřina, mluvčí pražské Nemocnice Na Františku, která již včera měla také na chodbách umístěny platební automaty s informačními letáky.

"Bolí mě záda, už jsem tu byla hospitalizovaná před Vánocemi a teď mě to chytlo znovu. Beru hodně léků, za které platím nemalé peníze, a ještě navíc musím nyní připlácet," stěžovala si starší žena, která včera ztěžka odcházela o berlích z pohotovosti Nemocnice Na Františku. Jméno ale sdělit nechtěla. "Dokud bude tahle vláda, tak ale nemá smysl nic říkat," dodala jen. Ne všechny nemocnice však zvolily k platbám automaty.

"Vybrali jsme šestnáct nejfrekventovanějších míst v nemocnici, kde jsou výdejní místa na stvrzenky," popisuje Eva Jurinová, mluvčí motolské nemocnice.

Vedle nich budou i reklamační místa. "Pokud si pacient rozmyslí, že nebude čekat v čekárně, nebo ho lékař nebude muset vyšetřit, peníze se mu proplatí zpět," vysvětluje Jurinová.

Šedesátikorunové poplatky za dny strávené v nemocnici pacienti většinou zaplatí až po propuštění z hospitalizace.

Autor: Petra Benešová, Petr Sehnoutka

Celý text článku naleznete na portálu www.iHned.cz

http://hn.ihned.cz/c1-22688070-nejdrive-automat-pak-lekar

Prohledat jednotlivé výrazy - Nejdříve automat, pak lékař (iHned.cz)

Nejdříve , automat, , pak , lékař , (iHned.cz) ,

Nejdříve automat, pak lékař (iHned.cz)

Platba

Proč musim neldřiv zaplati a až pak byt ošetřena co když lekař neprovede spravny...

Diskutovat

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka