Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Nejvýhodnější připojení? Často to nejméně dostupné!

10.08.2008, 09:18   |   Miroslav Zeman, LaS   |   komentářů (0)

Připojení k internetu po kabelu, mobilním telefonu či pevné lince? Nejedná se o jednoduché rozhodnutí. Svou roli zde hraje nejenom kvalita připojení, ale i cena či dostupnost konkrétní služby.

 

Každý si může vybrat dle svých potřeb

 

Pozitivním faktorem je v současnosti velká pestrost možností připojení na internet. Zatímco dříve byl internet doménou pevných linek, dnes získává na popularitě připojení prostřednictvím provozovatelů kabelových televizí, či mobilních operátorů. K této skutečnosti přispívá fakt zlepšující se kvality připojení u těchto alternativních možností, které dříve nebyly pravidlem.

Výhodou připojení přes pevné telefonní linky je bezesporu jejich vysoká dostupnost. Telefonní připojení je dnes standardem v každé vesnici a připojení tímto způsobem tak není problém. Výhodou je také dobrá kvalita připojení. Největším poskytovatelem připojení přes pevné linky je bezesporu O2, mimo jiné i vlastník bývalého mobilního operátora Eurotel.

Nově se rozvíjí také možnosti wi-fi připojení. Výhodou je především poměrně široká dostupnost, není nutnost instalovat dlouhé a drahé kabelové vedení. Horší je to ovšem s kvalitou, která je závislá na kvalitě přijímaného signálu či vlivy počasí.

Zajímavou možností, která je však zatím dostupná pouze v omezené míře, je připojení prostřednictvím optického kabelového vedení, které přináší, za poměrně nízké ceny, skutečně velmi vysoké rychlosti připojení. Samozřejmostí je možnost přijímat digitální TV či volání. Optické kabelové vedení je prozatím rozváděno pouze na hustě obydlených sídlištích především v největších městech. Jeho masové využití je pravděpodobné až za několik let.

 

Nejlevnější alternativa připojení – městská bezdrátová síť

 

Mnohá města se snaží pokrýt signálem bezplatného internetu své území. Pokud máte štěstí a žijete například v Praze nebo Brně, pak máte možnost v mnohých částech přijímat signál. Rychlost je sice poměrně nízká a rozhodně nestačí na stahování filmů, nicméně se jedná o zajímavou alternativu pro ty, kteří s internetem pracují jen zřídka, nebo využívají pouze standardních stránek a portálů pro získání rychlých informací. Bezplatné připojení zaváděné městy je však stále předmětem sporu s poskytovateli internetového připojení. Ti si stěžují na nerovné podmínky na trhu, protože města pro zavádění připojení využívají státních dotací a  dotací z EU.

 

Pozor na balíčky: Méně někdy znamená více

 

U všech společností navíc platí, že základní ceny služeb patří k vyšším. Klienti mají možnost si je snížit tím, že si přiobjednají další služby. V konečném důsledku však zaplatí mnohem více, než kdyby si objednali pouze základní služby. Ne vždy totiž všechny služby z daného balíčku dostatečně využijeme. Celková cena za velké množství služeb z balíčku vypadá zajímavě, nicméně je třeba si skutečně odpovědět, zda méně neznamená více, a zda za ostatní služby více neplatíme, než je využíváme.

Zde je analogická situace s balíčkovými konty a poplatky za tyto balíčky, kdy sice dosáhneme snížení ceny u jednotlivých položek služeb, celkově však na poplatcích bankám zaplatíme výrazně více.

  2 MB/s 4 MB/s
O2 475 Kč 713 Kč
UPC (kabel)490 Kč 490 Kč 570 Kč
T-mobile   484 Kč
Centrio   599 Kč - až 30 MB/s
Tiscali 395 Kč 595 Kč
Volny    699 Kč
Ufon 594 Kč - 3,1 MB/s  
Skynet 560 Kč 990 Kč
České radiokomunikace 582 Kč 701 Kč

Prohledat jednotlivé výrazy - Nejvýhodnější připojení? Často to nejméně dostupné!

Nejvýhodnější , připojení? , Často , to , nejméně , dostupné! ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka