Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Nejvyšší soud zamítl dovolání heparinového vraha

18.05.2009, 19:33   |   ves   |   komentářů (0)

Kauza takzvaného heparinového vraha Petra Zelenky skončila. Nejvyšší soud zamítl jeho dovolání a potvrdil pro něj doživotní trest vězení.

"Je sice málo pravděpodobné, že by obviněný v případě pobytu na svobodě ještě někdy pracoval ve zdravotnickém zařízení, avšak s ohledem na jeho naprostou neúctu k lidskému životu nelze spolehlivě vyloučit, že by obdobnou trestnou činnost mohl opakovat i v jiném prostředí a jiným způsobem," citovala ČTK usnesení senátu Nejvyššího soudu s předsedou Vladimírem Veselým.

Podle soudců spáchal Zelenka čin "svým charakterem a rozsahem naprosto ojedinělý" a pravděpodobnost nápravy je velmi malá.

Petr Zelenka byl odsouzen za sedm dokonaných vražd a dalších deset pokusů o vraždu. Zelenka vraždil na oddělení ARO havlíčkobrodské nemocnice tak, že lidem podával lék heparin, který způsobuje ředění krve.

Později přišli kriminalisté na to, že Zelenka má na svědomí nejspíš ještě další tři úmrtí. Jako doživotně odsouzený ale nebyl za další vraždy potrestán.

Soud: Neměl žádnou úctu k životu

Nejvyšší soud se tak shodl se soudními znalci, kteří už dříve konstatovali, že Zelenka neměl úctu k lidskému životu. Nečekalo se, že by takzvaný heparinový vrah mohl u Nejvyššího soudu uspět.

Zelenka se k činům několikrát přiznal. Obě předchozí instance se na jeho vině shodly. Znalecký posudek z oboru psychiatrie, který nechala pro odvolání vypracovat obhajoba, Zelenkovi příliš nepomohl. Naopak.

Znalci v něm totiž přirovnali Zelenku k sázkaři, který sleduje dostih. "Pokud ´jeho kůň´ vyhraje, to znamená, že pacient přežije, má radost. Pokud ale nepřežije, špatné pocity rychle překryje vzrušení z dalšího závodu," napsal v posudky psychiatr Jaroslav M. Kašparů.

Celý článek naleznete na serveru www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/clanek.phtml?id=637648

Prohledat jednotlivé výrazy - Nejvyšší soud zamítl dovolání heparinového vraha

Nejvyšší , soud , zamítl , dovolání , heparinového , vraha ,

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka