Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Někteří zahraniční zaměstnanci mohou danit jako Češi. Radíme, jak na to

11.02.2008, 13:52   |   Sylvie Stará (www.iDnes.cz)   |   komentářů (0)

Minulý týden v českých médiích zazněla poplašná zpráva ohledně vyšších daní pro zahraniční zaměstnance v Česku. Nejedna mzdová účetní, zejména v menší firmě, teď řeší dilema − jak má počítat zálohy na daních cizincům, kteří ve firmě pracují. Poradíme vám, jak na to.

Situace není tak nejasná, jak by se na první pohled zdálo, u zahraničních pracovníků se totiž pro daňové účely neřeší fakt, že tady nemají trvalé bydliště. Rozhodující je skutečnost, zda tento člověk splňuje podmínky pro tzv. daňový domicil.

V podniku vám tedy mohou nastat tyto dvě situace:1. Mám například zahraničního dělníka, který ve firmě pracuje jen na pár měsíců, sezonně, nebo má většinu příjmu a rodinu ve své domovské zemi. Tito pracovníci jsou tzv. daňoví nerezidenti a oproti minulosti nemohou u zaměstnavatele uplatnit žádné slevy na dani ani daňové zvýhodnění na děti. To mohou udělat až po uplynutí kalendářního roku, v rámci daňového přiznání, současně ale musí splnit podmínku, že jim z Česka plyne nejméně 90 % jejich zdanitelných příjmů.

2. Dlouhodobě zaměstnávám cizince, který tady sice nemá trvalý pobyt, ale ve své domovské zemi nevykonává žádnou výdělečnou činnost, tzn. že jeho středisko ekonomických zájmů je zde. Pro tento typ stačí písemně požádat finanční úřad o vydání domicilu. Jelikož tito zaměstnanci netuší jak na věc, je dobré jim tuto žádost připravit.

V žádosti musí být uvedeny tyto skutečnosti:
- centrum mých ekonomických zájmů je v Česku, kde jsem zaměstnán
- ve svém domovském státě nevykonávám žádnou výdělečnou činnost a nemám tam ani jiné příjmy, které by představovaly rozhodující příjmy z ekonomických činností
- mám v úmyslu se v Česku trvale zdržovat

Finanční úřad zároveň bude vyžadovat kopii pasu, povolení k pobytu (stačí přechodný pobyt), pracovní smlouvu, nájemní kontrakt k bytu, kde cizinec bydlí, nebo výpis z katastru (pokud je vlastník nemovitosti, kde zaměstnanec bydlí). Potvrzení o daňovém domicilu vydá posléze finanční úřad cizinci v místě jeho přechodného bydliště, a to za poplatek 100 Kč.

Po podání této žádosti finanční úřad posoudí pravpost údajů a vydá dokument, který umožní z daňového hlediska brát zahraniční zaměstnance jako české pracovníky.

Nutné je pracovní povoleníV souvislosti s daňovým domicilem je vhodné připomenout pravidla pro zaměstnávání občanů z jiných států. Aby cizinec mohl nastoupit na dané pracovní místo, musí mít v České republice pracovní povolení (vydává se na konkrétní pracovní místo, v případě několika pracovních poměrů je nutné na každé z nich) a vízum za účelem zaměstnání.

Povolení k zaměstnání se nevyžaduje u cizince, který má povolení k trvalému pobytu na území ČR, či mu byl udělen azyl, nebo který je rodinným příslušníkem člena diplomatické mise, konzulárního úřadu nebo rodinným příslušníkem zaměstnance mezinárodní vládní organizace se sídlem na území ČR. Samozřejmě povolení není potřeba u občanů EU.

Celý článek naleznete na zpravodajském portálu www.idnes.cz

http://podnikani.idnes.cz/nekteri-zahranicni-zamestnanci-mohou-danit-jako-cesi-radime-jak-na-to-1ja-/firmy_rady.asp?c=A080204_111007_firmy_rady_fib

Prohledat jednotlivé výrazy - Někteří zahraniční zaměstnanci mohou danit jako Češi. Radíme, jak na to

Někteří , zahraniční , zaměstnanci , mohou , danit , jako , Češi. , Radíme, , jak , na , to ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka