Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Nenastoupili jste v září do školy? Nezapomeňte na pojistné.

06.09.2008, 01:16   |   LaS   |   komentářů (0)

Pokud jste letos od září přestali chodit do školy, nebo jste z nějakého důvodu studium přerušili, nezapomeňte na zdravotní a sociální pojištění. Zdravotní a sociální pojištění se týká každého dospělého člověka nad 15 let věku. Zatímco zdravotní pojištění je ze zákona povinné, sociální pojištění si platit nemusíte, avšak doba, kdy ho neplatíte se Vám nezapočítává do pozdějšího důchodu.

Ukončili jste střední školu či učňovský obor? Užili jste si prázdniny a co bude dál? Vaší povinností je najít si práci či se přihlásit na pracovní úřad. V případě, že jste si našli práci a již do zaměstnání nastoupili, odvádí za Vás pojistné Váš zaměstnavatel. Pokud jste si zřídili živnostenské oprávnění, pak je Vaší povinností platit si pojištění sám (minimální zálohy).

Jak je to s Dohodou o provedení práce?

 

Pokud jste ukončil střední školu, tedy nejste studentem a nastoupil jste na brigádu, kde pracujete na Dohodu o provedení práce, je Vaší povinností platit si zdravotní pojištění v minimální výši, tedy 1.080 Kč měsíčně. Ze smlouvy Dohody o provedení práce se totiž zdravotní ani sociální pojištění neodvádí. V tom případě je také velice vhodné přihlásit se na příslušný pracovní úřad, kde za Vás zdravotní pojištění budou hradit.

K čemu je zdravotní pojištění?

 

Zdravotní pojištění je určeno k úhradě nákladů spojenými se zdravotní péčí. Jsou tak plně hrazeny nezbytné lékařské úkony, léky a zdravotnický materiál. Na některé léky si však poslední dobou pacienti připlácejí nebo je hradí plně.

K čemu zdravotní pojištění není?

 

Ačkoli platíme plně zdravotní pojištění, neznamená to však, že máme nárok na výplatu nemocenské v případě nemoci. Nemocenské pojištění je totiž součástí sociálního pojištění, které je povinno odvádět pouze ze mzdy. V případě, že nedostáváte mzdu ani nejste přihlášeni na pracovním úřadě (např. ženy v domácnosti pečující o nezletilé děti do 15ti let, je sociální pojištění dobrovolné. Totéž platí pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Jak se počítá?

Zdravotní pojištění se vyměřuje ze mzdy nebo přijmu a to ve výši 13,5 % z vyměřovacího základu. Pro zaměstnance je to tedy hrubá mzda, z níž zaměstnavatel strhává 4,5% a dalších 8% připlácí jako vedlejší náklad práce.

Prohledat jednotlivé výrazy - Nenastoupili jste v září do školy? Nezapomeňte na pojistné.

Nenastoupili , jste , v , září , do , školy? , Nezapomeňte , na , pojistné. ,

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka