Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Neplatíte náhodou falešnými bankovkami?!

19.03.2012, 08:48   |   Ivana Hunkařová   |   komentářů (0)

V České republice se rozmohly padělky. A nejedná se jen o kopie originálních značek. Mnohem závažnější problém vidím v peněžních padělcích. Neumíme si ani představit, kolik padělaných bankovek je v oběhu naši ekonomiky!

Trocha čísel

Podle informací z webových stránek ČNB bylo v roce 2011 zadrženo 4499 kusů padělaných českých bankovek, 664 kusů padělaných euro bankovek a 686 dolarových bankovek. Celkem bylo na území České republiky v roce 2011 zadrženo 6002 kusů padělaných a pozměněných peněz a napodobenin, vč. cizí měny. Je to sice o 527 kusů méně, než bylo zadrženo v roce 2010, přesto je to pořád více než dost. Navíc je třeba si uvědomit, že statistiky uvádí pouze zadržené padělky. Už neuvádí čísla padělaných bankovek, které kolují mezi námi.

Zdařilé padělky

Většina z nás se dostává do kontaktu s penězi každý den. Peníze se pro nás staly nejen předmětem k přežití, ale i rutinou. Málo kdo má čas, zkoumat jejich pravost. Málo koho, to vůbec napadne! Většinou zbystříme, až když nám do rukou přijdou bankovky vysoké hodnoty. To je však omyl. Padělatelé se zaměřují hlavně na běžné a nejčastěji používané papírové bankovky: pětistovky a tisícikoruny. Pro obyčejné laiky, kteří s falešnými bankovkami neměli dříve nikdy žádné dočinění, je ale velmi obtížné, poznat jakýkoliv padělek. Natož v cizí měně. Po pracovním dnu, kdy je člověk myšlenkami už dávno doma nebo v případě špatně či nedostatečně osvětleného místa, kde se s penězi pracuje, je šance poznat padělek téměř nulová.

Jak rozeznat padělek

Falešnou bankovku od padělané můžete na první pohled poznat podle rozdílné velikosti. Velký význam se přikládá i samotnému papíru. Obyčejný konzumní papír, na který většina padělatelů své padělky tiskne, se od speciálního bankovního papíru liší silou, strukturou i zabarvením. Padělek od pravé bankovky tak může být na omak jiný: silnější, tvrdší.

Ochranné prvky

Na jistotu vsadíte při porovnání ochranných prvků, jež se dají zaměnit velmi těžko. Pokud však není srovnání, při běžném pohledu tyto rozdíly pozná málo kdo. Přesto se o to můžete pokusit.

Mezi hlavní ochranné prvky každé bankovky patří např. vodoznaky. Vznikají zesílením nebo zeslabením papírové hmoty, vymodelováním plastických obrazů v mokré fázi výroby. Na českých bankovkách můžete vidět podobizny českých osobností. Jsou průsvitné proti světlu a viditelné z obou stran. Nepřehlédnutelný je ochranný proužek. To je kovový nebo pokovený plastový proužek, který je zapracován do papírní hmoty během výroby. Může být v papíru buď zcela skryt, nebo v častějších případech může částečně vylézat na povrch. Často obsahuje i mikropísmo či hologram. Hologram je ochranná kovová fó;lie, na níž je laserem vypálen určitý motiv, např. grafické obrazce, příp. také mikropísmo. K tisku mikropísma se používá hlubotisk. Tisknou se jím linky, vyplňují obrazce nebo se z nich skládá samostatný obrazec. Obyčejné kopírky tento mikrotext napodobit neumí.

Co když narazíte na padělek

Toliko teorie. Praxe už může být těžší. Hlavně v případě, že skutečně narazíte na bankovku, o které se budete domnívat, že by mohla být padělek. Tehdy jste povinni ji nahlásit a její skutečnou pravost ověřit na příslušném úřadě. U nás se rozeznáváním padělků zabývá Česká národní banka. V případě, že Vaši bankovku uznají za padělanou či pozměněnou, bude zadržena bez jakékoliv náhrady! Pokud však danou bankovku nenahlásíte a pošlete dále do oběhu, dopustíte se trestného činu. Pravda: jedno za osmnáct, druhé za dvacet bez dvou. Nic se ale nedá dělat.

Proto mohu na závěr poradit jen jediné: buďte při přijímání bankovek opravdu velmi obezřetní!

Prohledat jednotlivé výrazy - Neplatíte náhodou falešnými bankovkami?!

Neplatíte , náhodou , falešnými , bankovkami?! ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka