Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Nepostavíš teď, nepostavíš nikdy!

02.06.2010, 13:30   |   MiR   |   komentářů (0)

Letošní rok je totiž počátkem drastického růstu cen stavebních materiálů i stavebních prací. Tento nepříznivý trend se naplno projeví příští rok.

Zdražování materiálu a stavebních prací

Ekonomický růst, který Česká republika v posledních letech zažívá nemá jen pozitivní stránky. V oblasti stavebnictví se tento růst projevuje často negativně. Zatímco obyčejný člověk, který se rozhodl stavět dům investiční boom nijak nepozoruje, pozoruje naopak růst cen, který velká poptávka po stavebním materiálu přináší.

Velký zájem o veškerý stavební materiál se zpočátku snažily firmy vyrábějící stavební materiál pokrýt zvyšováním výroby. Přestože výrobní linky jedou na plné obrátky, poptávka stále roste a nedokáže uspokojit poptávku. Nyní už tak dochází na raketový růst cen stavebního materiálu na který se nabaluje i růst stavebních prací.

Tento růst bude příští rok kulminovat a teprve další vývoj v příštím roce ukáže zda se trend růstu cen udrží. Již dnes je zřejmé, že se od nového roku můžeme připravit na růsty cen stavebních materiálů o 15-20 % a v některých segmentech ještě více.

Faktorem, který zvyšuje ceny není jen poptávka v České republice, ale zvyšující se poptávka v celé Evropě, jejíž ekonomika rekordně roste. Další motivací pro růst cen je raketově se zvyšující poptávka v Číně, která nasává produkci stavebních hmot z celého světa.

Pouhý růst cen materiálu a prací o 10 %, což je nejnižší odhadovaná hranice růstu, by zvýšila příští rok náklady na postavení například 3 milionového domu o celých 300 000,- Kč.

Růst DPH z 5 na 9 %

Jako by růstu cen nebylo dost, přišla další rána. Od nového roku se díky reformě veřejných financí zvýší ceny stavebních prací v důsledku růstu DPH o 4 %. Přidává se tak další faktor, který bude tlačit na růst cen.

Růst DPH u stavebních prací je navíc jednoznačným zdražujícím opatřením, které většině obyvatel a to ani těm nejbohatším nevykompenzuje snižování daně z příjmů.

Růst ceny o 4 % při milionových objemech u stavby nového domu či bytu, totiž několik stovek či tisícikorun měsíčně ušetřených na dani z příjmu, rozhodně nevykompenzuje.

U našeho třímilionového domu, jehož cena se během příštího roku zvýší v důsledku zvýšených nákladů zvedne o 300 000,- Kč, ještě dalších cca 130 000,- Kč. Dům, který tak dnes pořídíte kolem 3 milionů korun, pořídíte od nového roku až o 430 000,- Kč dráž, tedy za 3 430 000,- Kč.

Nutno připomenout, že se jedná o nejnižší odhad růstu cen, který se začíná projevovat již v letošním roce. Růstu DPH od nového roku a částečně i zvýšení nákladů na stavbu se lze vyhnout co nejrychlejším uzavřením smlouvy. Tedy do konce roku, která ještě bude sníženou sazbu DPH, resp. kalkulace stavebních prací v současných cenách obsahovat.

Je zřejmé, že se poli stavebnictví v příštím a dalších letech zcela jistě přiostří a vlastní bydlení se tak stane stále nedostatkovějším zbožím. Mohou za to nejen zvyšující se ceny, způsobené vysokou celosvětovou poptávkou, ale také opatření vlády a očekávané znevýhodnění hypotečních úvěrů.

#foto5

Prohledat jednotlivé výrazy - Nepostavíš teď, nepostavíš nikdy!

Nepostavíš , teď, , nepostavíš , nikdy! ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka