Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Nezaměstnanost aneb noční můra nás všech

03.04.2012, 23:52   |   Ivana Hunkařová   |   komentářů (0)

 

 

„Nelíbí se Vám to?! Můžete jít! Na Vaše místo čekají zástupy dalších zájemců!“ Tuhle či podobnou větu stejného významu slyšela od svého zaměstnavatele valná většina zaměstnaných. Co je na tom však pravdy? Je nezaměstnanost skutečně tak velká, že naši práci nahradí v minutě někdo další?

Začátkem roku 2012 nezaměstnanost skutečně stoupla

Začátkem letošního roku rapidně stoupla nezaměstnanost. Nový rok sebou přinesl, vyjma změn v zákonech a legislativě, i vypršení lhůt smluv na dobu určitou, což ve většině firem mělo za následek propouštění ve velkém. A v únoru nárůst nezaměstnanosti pokračoval. Ani chladné a nehostinné počasí k nalezení nového zaměstnání výrazně nepomáhalo.

Nezaměstnaní v číslech

Podle evidence Úřadu práce ČR je míra nezaměstnanosti ke konci února 2012 9,2%. V číslech to dělá 541 685 nezaměstnaných lidí. Míra registrované nezaměstnanosti mužů vzrostla na 8,5% a žen na 10,2%. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v evidenci 65 185 osob se zdravotním postižením, tj. 12% z celkového počtu nezaměstnaných. Dále bylo evidováno 31 296 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Na celkové nezaměstnanosti se tak podíleli s 5,8%.

Volná pracovní místa

Počet hlášených volných pracovních míst na Úřadu práce činil 36 671. Na jedno volné pracovní místo tak v průměru připadalo 14,8 uchazeče. Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 2 430 vhodných pro osoby se zdravotním postižením, na jedno volné pracovní místo tak připadalo 26,8 OZP. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 5 174, na jedno volné místo připadalo 6,0 uchazečů této kategorie.

Nezaměstnanost podle měst

Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okresech Jeseník (17,9 %), Bruntál (17,8 %), Most (16,3 %), Znojmo (15,9 %), Hodonín (15,5 %) a Děčín (15,1 %). Naopak nejnižší míra nezaměstnanosti v okresech Praha-východ (3,5 %), hl. m. Praha (4,1 %), Praha-západ (4,2 %) a Mladá Boleslav (5,0 %). 

Jaro přináší naději

Jaro by však danou situaci mohlo zlepšit. Se sluncem k nám přichází nejen dobrá nálada, ale i nové pracovní možnosti. Zahájí se sezó;nní práce v zemědělství, lesnictví a cestovním ruchu. Také začne organizování jarních úklidů a měst.

Práce by neměla být otročinou

A co se týče výhružky, že na „naše“ místo čeká spousta dalších, dalo by se o ní polemizovat. Na jedno pracovní místo sice čeká téměř 15 zájemců, ne každý však má potřebnou praxi či vzdělání. Každý by za odvedenou práci měl být ohodnocen spravedlivě a s uznáním s přihlédnutím k náročnosti, zodpovědnosti, příp. k rizikům daného povolání. Výpověď může být mnohdy startem spokojenější životní etapy. A neboť většina z nás v práci tráví převážnou část svého života, je třeba si uvědomit, že daná práce by nás měla hlavně bavit. Osobní zaujetí, radost z práce a v prvé řadě zdraví by mělo být důležitější, než kariéra a tučný plat!

Prohledat jednotlivé výrazy - Nezaměstnanost aneb noční můra nás všech

Nezaměstnanost , aneb , noční , můra , nás , všech ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka