Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Nezaměstnanost rekordně roste. Každý desátý bude bez práce

19.03.2009, 07:44   |   HK aktualizováno   |   komentářů (0)

Prudký nárůst počtu lidí bez práce se nezastavil ani v únoru. Míra nezaměstnanosti v České republice ve druhém měsíci letošního roku zvýšila o 0,6 % na 7, 4% a bez práce bylo registrováno 428.848 osob, což je o 32.779 lidí více než ke konci předchozího měsíce.

Propouštění v tuzemských podnicích přivedlo na úřady práce v únoru téměř 70 tisíc nových žadatelů o zaměstnání, z evidence naopak odešlo 38.422 uchazečů, z nichž 23.066 nastoupilo do nového zaměstnání.

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 46 okresů, nejvyšší byla v okresech Most (14,7 %), Jeseník (14,5 %) a Bruntál (13,6 %), nejmenší míru nezaměstnanost naopak vykázaly okresy Praha-východ (2,2 %), Praha a Praha–západ (oba 2,4 %) a Mladá Boleslav (3,7 %). Údaje dnes přineslo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

 

„Únorové číslo o dalším nárůstu nezaměstnanosti je sice nepříjemné a alarmující, ale tento stav se dal očekávat. Nejhorší na tom je ale skutečnost, že únorová míra nezaměstnanosti bude v dalších měsících překonána, počet lidí bez práce se ještě rozroste a na konci letošního roku bude ještě výrazně vyšší. Přestože mnoho firem již bylo v důsledku krize nuceno snížit počet svých zaměstnanců, každá desátá firma se k tomu v nejbližší době teprve chystá. Lidé si v současné chvíli, více váží pracovního místa a bojí se, že by o svoji práci mohli rychle přijít. Velmi dobře si uvědomují, že když jejich podnik nemá nové zakázky a nevyrábí, riziko nuceného propouštění je velmi vysoké,“ uvedl k aktuálním výsledkům prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.


„Česká republika se tak vrací téměř o dva roky nazpět a nepříznivý vývoj na trhu práce prakticky maže rozkvět zaměstnanosti, který byl v souvislosti s velkým hospodářským růstem nastartován před dvěma roky,“ doplňuje Petr Kužel.

 

Meziměsíční nárůst nezaměstnaných zaznamenalo všech 77 úřadů práce, nejvyšší nárůst byl v okresech Havlíčkův Brod (o 20,4 %), Mladá Boleslav (o 17,4 %), Olomouc (o 16,8 %), Nový Jičín (o 14,4 %) a Rokycany (o 13,9 %).

„Jedná se o okresy, kde je vysoký podíl automobilového průmyslu a na něj navazujících dodavatelských odvětví, nebo oblasti, na které negativně dopadla krize, což je příklad regionu Havlíčkova Brodu, kde došlo k uzavření skláren ve Světlé nad Sázavou a její zaměstnanci se přihlásili na úřadech práce,“ dodává prezident hospodářské komory Petr Kužel.

 

Ačkoliv nárůst míry nezaměstnanosti byl v únoru nižší než v lednu, ve srovnání s předešlým rokem v absolutních číslech se na úřady práce přihlásilo více lidí. Zatímco v lednu letošního roku se ve srovnání s rokem 2008 přihlásilo na úřady práce o 24.722 více, v únoru to již bylo více o 29.907 osob.

Prohledat jednotlivé výrazy - Nezaměstnanost rekordně roste. Každý desátý bude bez práce

Nezaměstnanost , rekordně , roste. , Každý , desátý , bude , bez , práce ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka