Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Nová nemocenská platí, ministerstvo se bojí přívalu marodů

30.06.2008, 15:53   |   Jan Černý (www.ihned.cz)   |   komentářů (0)

Nemocní zaměstnanci mohou od 30. června do září počítat s nemocenskou ve výši šedesáti procent vyměřovacího základu stanoveného z příjmu. Od začátku roku lidé v tomto období kvůli vládní reformě žádné dávky nepobírali, Ústavní soud však tento postup zrušil.

Podle nového již schváleného systému nemocenského pojištění ovšem nemocní od začátku příštího roku opět zůstanou první tři dny nemoci bez peněz.

Sněmovna před týdnem schválila další novelu zákona o nemocenské, podle níž by lidé mezitím od září do konce letošního roku mohli v prvních třech dnech nemoci pobírat pouze 25 procent vyměřovacího základu.

Nový zákon o nemocenském pojištění, který s touto úpravou počítá, bude platit, když jej předtím schválí Senát a podepíše prezident.

"My očekáváme, že nemocnost stoupne. Minimálně do té doby, než poklesne od září náhrada. Spíš jsme skeptičtí a očekáváme, že výdaje budou na náhradu nemocenské budou vyšší," sdělil iHNed.cz obavy ministerstva sociálních věcí jeho mluvčí Jiří Sezemský.

Dva měsíce, během nichž se nemocní mohou těšit nadstandardní podpoře, spadají navíc do měsíců tradičních letních dovolených. "Rozhodně to přišlo nevhod. Reforma se osvědčila a došlo k velkému poklesu nemocnosti. Dokonce je to (nemocenská) navíc ještě výhodnější než před reformou, protože nyní je to šedesát procent, takže to pro někoho může být zajímavé," řekl Sezemský.

Delší nemoci

Pokud by se letos již pravidla neměnila, vzrostly by podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) při nezměněné nemocnosti výdaje na nemocenské o 2,5 miliardy korun. Podle Nečase se však nemocnost určitě ještě zvýší.

V prvních třech měsících letošního roku oproti stejnému období roku loňského podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) ubylo v Česku nemocí o 28 procent; o víc než 11 procent bylo méně i prostonaných dní. Doba průměrné nemoci se ale prodloužila o týden.

V období od února do května letos ČSSZ na nemocenských dávkách vyplatila téměř o 1,9 miliardy méně, než za stejné období loňského roku. ČTK to řekl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. Zatímco loni vyplatila téměř 10,4 miliardy korun, letos suma vyplacené nemocenské činila 8,5 miliardy korun.

"Dávky jsou vypláceny za nemoc zpravidla z předchozího měsíce. První dávky vyplacené podle předpisů platných od ledna 2008 byly tedy až v únoru," uvedl Sezemský.

Za nemocenské vyplácené od července do srpna ve vyšší výměře vzrostou podle Sezemského letošní výdaje státního rozpočtu až o 800 milionů korun.

Podle Ústavního soudu je neplacení nemocenské v prvních třech dnech nemoci neústavní; podle soudců mají lidé, kteří si hradí pojištění, nárok na zabezpečení. Nečas se přesto neobává, že by soud mohl podobným způsobem hodnotit i úpravu, která bude zavedena od příštího roku.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-25765950-nova-nemocenska-plati-ministerstvo-se-boji-privalu-marodu

Prohledat jednotlivé výrazy - Nová nemocenská platí, ministerstvo se bojí přívalu marodů

Nová , nemocenská , platí, , ministerstvo , se , bojí , přívalu , marodů ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka