Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Nová studie: Češi pracují nejméně

02.06.2010, 13:06   |   LaS   |   komentářů (0)

Češi pracují spolu s Italy, Slovinci a Francouzi nejméně v Evropě. Týdně odpracují pouze 37,3 hodiny, říká nová studie Evropské nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek EIRO.

Proti už známým zjištěním statistického úřadu EU (Eurostatu), že Češi stráví v zaměstnání nejvíce času, jde toto nové konstatování jen zdánlivě.

V práci kouříme, bavíme se, občas pracujeme

Na pracovní dobu se totiž EIRO podívalo nikoliv jako na součet minut, ale zajímala ho skutečně odvedená práce. Průměrný Čech využije pobyt v zaměstnání k práci jen zhruba ze 70 %. Ostatní čas věnuje svým osobním aktivitám, zábavě, či kouření.

Efektivita práce se přitom významně snižuje. A pokud by se k údajům EIRO přidal i fakt, že v Česku je stále ještě nižší produktivita - v porovnání s průměrem zemí EU činí jen 60 % - pak by přínos zaměstnanců pro jejich firmy klesl ještě víc.

Průměrný Čech tak svému zaměstnavateli vynese pouze polovinu toho, co mu přináší zaměstnanec v Německu, Rakousku či Francii.

EIRO navíc uplatňuje jinou metodiku výpočtu než Eurostat - vychází z výsledků šetření národních statistických úřadů a ty srovnává.

Málo práce za málo peněz

Průměrná mzda v České republice činí 20 036 korun.

Je to zhruba čtvrtina průměrného platu německého či rakouského zaměstnance. I přesto musí Český zaměstnanec odpracovat průměrně delší dobu než jeho zahraniční kolegové.

Zatímco průměrná týdenní pracovní doba činí v Nizozemsku 31,4 hodiny týdny, Rakousku 39,1 hodiny týdně, v Dánsku 35,6 hodiny týdně a v Polsku 41,7 hodiny týdně, v Česku tato doba činí 42,8 hodiny týdně.

V přepočtu na hodinovou mzdu je tak plat Čechů v porovnáním s bohatší částí EU ještě nižší.

#anketa

V západních zemích EU je čím dál běžnější pětatřicetihodinový pracovní týden a výrazně se rozšiřuje práce na částečný úvazek. V Česku je vývoj opačný.

Základní důvod, proč trávíme v práci více času, je právě nízká produktivita. Abychom stihli totéž, co jiní, potřebujeme delší dobu.

Ještě jedna příčina nutí Čechy pracovat dlouho: nižší mzdy. Přesčasy si lidé přilepšují k jinak nízkým platům.

Oba faktory začal měnit až nástup zahraničních investorů - přinášejí sebou rychlejší tempo i lepší využití pracovní doby.

Čtyři dny v týdnu? Sporné

Kratší pracovní týden zatím nejvíc využívají ve Francii. Ale i v dalších zemích, kde si vzali na mušku nezaměstnanost, chodí do práce na čtyři dny v týdnu, nebo jen na šest hodin denně stále více lidí.

Výsledky tohoto pokusu však nejsou jednoznačné.

Nejen že se podstatně nesnížila nezaměstnanost, ani nezvýšila produktivita práce, ale naopak se podnikům výrazně zvýšily už tak vysoké mzdové náklady. Firmy se raději začaly ohlížet po možnosti přesunout výrobu jinam, do levnějších zemí. A to je scénář, který může nastat i v Česku, shodují se experti na pracovní trh. 

Stát Odpracované hodiny podle Eurostatu  Odpracované hodiny podle EIRO
Česko 42,8 37,3
Polsko  41,7 42,8
Maďarsko 40,9  
Rakousko 39,1 40,1
Itálie 38,5 37,8
Irsko 37,3 40
Francie 37,1 35,6
Švédsko 36  
Holandsko  31,4 39
Německo               36,9 37,8

Prohledat jednotlivé výrazy - Nová studie: Češi pracují nejméně

Nová , studie: , Češi , pracují , nejméně ,

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka