Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Nové metro na Praze 9 zdražilo pozemky, staví se všude a bez rozmyslu

09.06.2008, 12:05   |   Jana Šprunková (www.novinky.cz)   |   komentářů (0)

Staví se takřka všude a bez ohledu na starousedlíky. Co na tom, že obyvatelé, kteří na sídlišti žijí již desítky let, přijdou třeba o jednu z mála výhod, kterou byl pohled na Pražský hrad a Petřín? Radnice jim místo toho naservírovala pohled do zdi. A nikoho to nepálí. Hlavně vedoucí odboru výstavby a územního rozvoje Prahy 9 Václav Vaněk nechodí pro odpověď daleko.

„Nejsme na samotě u lesa. Žijeme ve městě, takže je pochopitelné, že ulicemi jezdí auta a že se staví,“ řekl. Pokud tam jsou funkční plochy a není to v rozporu s legislativou, nic tomu prý nebrání. „Tři tisíce nových bytů budou na sídlišti,“ kvitoval před časem starosta Jan Jarolím (ODS).

Obyvatelé Vysočanské ulice, kteří si stačili sotva oddechnout po čtyřleté stavbě stanice metra Střížkov, si mohou o klidu nechat jen zdát. Vysočanská radnice umožnila firmě Proxima Partner několikapatrovou nástavbu polyfunkčního domu na dřívější objekt osvobozené domácnosti v Bohušovické ulici.

Staví se sedm dní v týdnu

Nejenom že tím znehodnotila desítky bytů s oním výhledem na Prahu, před nimiž se dům staví (a nabízí byty s výhledem na Prahu), ale neudělala nic pro to, aby stavbaři museli brát ohled na fakt, že nestavějí na samotě.

"To, že je hluk ve všední dny, asi musíme spolknout. Ale o sobotách a nedělích se tu nedá žít, jaký je randál. Kolikrát není ani slyšet televize, natož aby si člověk odpočinul a třeba si i hodil šlofíka. A tak to jde týden za týdnem, už toho máme dost. Stěžujeme si, ale výsledek žádný,“ uvedla majitelka bytu Hana Bílá. A není sama, rozčilení jsou všichni majitelé bytů.

"Není omezená pracovní doba, takže můžou stavět od rána do večera. Limit hlučnosti hlídá hygienická stanice, obraťte se na ni,“ zní rada šéfa odboru Vaňka. Úřad sice stavbu povolil, ale zda jsou dodržovány limity hlučnosti, už ho nezajímá. Přitom ve stavebním povolení stojí, že se tam nesmějí provádět hlučné práce.

Majitelé bytů chtějí náhradu

"Nejsme schopni se tam jít podívat o sobotách a nedělích. Nejsme četníci a je nás málo,“ míní Vaněk. Ani pracovnice úřadu Marta Červená, která má na starosti Prosek, se k problému nestaví jinak. „Zvolte si nějakého mluvčího, ať nemusím na stížnosti odpovídat každému zvlášť,“ řekla stěžovatelce. Hygieniky tam neposlala ani jednou.

Místostarosta Prahy 9 Jaroslav Tomšů (ODS) potvrdil, že v principu lze stavět všude a je to prý v pořádku. „I když psychologicky se to dá těžko skousnout,“ připustil. Sídliště podle něho není nikdy stabilizované, a tak se zřejmě může stavět všude. „My to nemůžeme zakázat,“ tvrdí Tomšů.

Majitelé znehodnocených bytů uvažují o tom, že budou od obce požadovat odškodnění, protože byty s výhledem do zdi těžko prodají. „A volit současné vedení radnice nebudeme,“ tvrdí.

Celý článek naleznete na portálu www.novinky.cz

http://www.novinky.cz/clanek/141616-nove-metro-na-praze-9-zdrazilo-pozemky-stavi-se-vsude-a-bez-rozmyslu.html

Prohledat jednotlivé výrazy - Nové metro na Praze 9 zdražilo pozemky, staví se všude a bez rozmyslu

Nové , metro , na , Praze , 9 , zdražilo , pozemky, , staví , se , všude , a , bez , rozmyslu ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka