Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Novela: Elektropřípojky zaplatí distributor

02.07.2008, 19:31   |   ČTK, Ihned.cz   |   komentářů (0)

Vládou schválený návrh energetického zákona by měl mimo jiné přenést většinu nákladů na výstavbu elektrických přípojek na distributory.

Podle novely energetického zákona, kterou schválila vláda, by většinu nákladů na výstavbu přípojek elektřiny k novostavbám měly hradit distribuční firmy. Tuto změnu označil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman za největší úpravu, kterou novela zákona přináší.

"Návrh rozšiřuje okruh přípojek, které bude hradit distributor," uvedl Říman. Distributoři by podle novely měli platit budování všech přípojek nízkého napětí v zastavěném území obce. Mimo zastavěné území pak distributor uhradí náklady na přípojky do 50 metrů.

Doposud se padesátimetrové pravidlo týká všech novostaveb bez ohledu na jejich umístění v obci. Náklady na připojení nad padesátimetrovou vzdálenost nese ten, kdo se chce do sítě dostat.

Plyn má substituty, změna se ho netýká

U přípojek zemního plynu bude i po schválení novela platit dosavadní úprava, kdy si napojení na síť hradí sám žadatel. Vláda totiž nesouhlasila s připomínkami Svazu měst a obcí, který navrhoval zavést podobnou povinnost jako u elektrických přípojek i pro distributory plynu.

Podle vyjádření ministra Římana není možné přenášet náklady na vybudování všech přípojek na distributory, protože u plynu, na rozdíl od elektrické energie, existují substituty a plynové přípojky tak mnohde zůstávají nevyužity.

Regulační opatření budou omezena

"Už dnes jsme v situaci, kdy máme v zemi 12 miliard neproduktivního železa. Kdybychom systém dále uvolnili, vedlo by to k dalším miliardám," zdůvodnil ministr, proč přípojky plynu budou i nadále hradit spotřebitelé.

Novela má rovněž podle Římana omezit také některé regulační činnosti, které museli doposud podnikatelé v energetice vykonávat. "Ruší se například úplně státní autorizace na výstavbu výroben elektřiny, což byl v podstatě duplicitní proces se stavebním řízením," řekl ministr.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://ekonomika.ihned.cz/c1-25811320-novela-elektropripojky-zaplati-distributor

Prohledat jednotlivé výrazy - Novela: Elektropřípojky zaplatí distributor

Novela: , Elektropřípojky , zaplatí , distributor ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka