Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Novela živnostenského zákona přilákala 31 tisíc nových podnikatelů

10.10.2008, 01:33   |   MPO   |   komentářů (0)

Ministerstvo průmyslu a obchodu dnes zveřejnilo údaje o dopadech změny živnostenské legislativy, která vstoupila v účinnost počátkem července. Ve třetím čtvrtletí 2008 narostl počet nově podnikajících občanů o 31 000. Počet nových živnostníků byl přitom v předchozích letech výrazně nižší. Ve třetím kvartálu 2007 to bylo 19 500 a ve třetím čtvrtletí 2006 dokonce 19 000 nových podnikatelů. Dále od července do konce září 2008 o téměř sto procent vzrostl počet nově ohlášených řemeslných živností a mírně se zvýšil i počet živností vázaných. Naopak u nově ohlášených volných živností došlo oproti předchozímu roku k poklesu o více než třetinu.

 

„Novelou zákona jsme liberalizovali především vstup do živnostenského podnikání. Po třech měsících je vidět, že podnikatelé na tyto změny reagují. Dobrou zprávou je hlavně skoro stoprocentní nárůst u řemeslných živností, kde se podmínky uvolnily nejvíce. Od července již v řadě oborů není nutné dokládat praxi, a podnikat tak mohou i čerstvě vyučení a absolventi škol. Zájem tedy logicky roste,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

 

Zatímco ve třetím čtvrtletí 2007 bylo ohlášeno 1 493 koncesovaných, 49 334 volných,  7 999 řemeslných a 3 442 vázaných živností, o rok později to bylo 1 728 koncesovaných, 30 974 volných, 13 319 řemeslných a 3 798 vázaných. Od července do konce září 2007 bylo uskutečněno celkem 153 515 podání na živnostenských úřadech. Ve třetím kvartále letošního roku se tento počet zvýšil na 186 239.

 

„Výrazný pokles počtu volných živností je logickým důsledkem zavedení jedné volné živnosti. Podnikatelé od července získali volnou vstupenku ke všem činnostem, na které předtím potřebovali zvláštní živnostenský list, a díky tomu nemusí žádat o nová oprávnění,“ doplňuje ministr Říman.

 

Z údajů, které zpracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu, dále vyplývá, že postupně narůstá také podíl ohlášení živnosti prostřednictvím vyplnění elektronického formuláře přímo na živnostenském úřadě. V červenci byla elektronicky ohlášena 3 % všech nových živností, v srpnu to již bylo 5 % a v září 8 %.

 

„Využití elektronické formy ohlášení postupně narůstá. Zkušenost z některých živnostenských úřadů ukazuje, že je možné elektronicky vyřizovat naprostou většinu této agendy. Například úřad v Karviné v září přijal přes 90 % všech ohlášení elektronicky,“ uvádí Martin Říman.

 

Úřadů, které ve třetím čtvrtletí přijaly více než polovinu ohlášených živností v elektronické podobě, je více než deset. Patří mezi ně městské úřady v Rosicích, Roudnici nad Labem, Pohořelicích, Valašském Meziříčí, v Bučovicích, Chotěboři, Neratovicích, Slavkově u Brna, Litoměřicích, Pelhřimově, Pacově, Mělníku a magistrát města Karviné.   

 

Od 1. října 2008 navíc nemusí podnikatelé ohlašovat novou živnost nebo změny v dosavadní živnosti osobně na živnostenském úřadě. Pomocí jednoduchého elektronického formuláře mohou vše vyřídit přes internet přímo ze svého počítače. Elektronické podání podnikatelům umožní prakticky kdykoli a odkudkoli ohlásit změny v živnosti nebo novou živnost. Více informací lze nalézt na webu www.rzp.cz.

Prohledat jednotlivé výrazy - Novela živnostenského zákona přilákala 31 tisíc nových podnikatelů

Novela , živnostenského , zákona , přilákala , 31 , tisíc , nových , podnikatelů ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka