Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Od dubna budou už jen nové pasy s otisky prstů

10.04.2009, 09:16   |   Petr Kučera (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Nejdříve vám sejmou otisk ukazováčku pravé ruky, potom levé. Když některý z otisků nedosáhne požadované kvality, přijdou na řadu postupně palec, prostředníček nebo prsteníček. Tak bude od začátku dubna vypadat vydávání nových cestovních pasů.

Otisky prstů jako povinnou součást pasů schválila Evropská unie v prosinci 2004. Cílem je účinnější ochrana proti padělání.

České úřady sice vydávají pasy s takzvanými biometrickými údaji už od září 2006, na jejich čipu však byla zatím nahrána jen digitální fotografie. Nyní přibude druhý údaj - otisky prstů.

Podle informací od úředníků, kteří již prošli školením, zabere žádost o nový pas - včetně snímání otisků - kolem dvaceti minut. Neznamená to však, že si nový doklad hned odnesete - data teprve poputují do centrální pražské databáze. Na vydání pasu má úřad měsíční lhůtu.

Výměna nespěchá

Nové pasy dostanete na obvyklém místě, tedy na úřadě podle místa vašeho bydliště. Na rozdíl od řidičských průkazů, o nichž jsme psali v samostatném článku, nebude nutné staré cestovní doklady měnit dříve, než skončí jejich platnost uvedená v konkrétním pasu.

Do původně vyznačené doby budou platit nejen pasy vydané od září 2006 (tedy s digitální fotografií), ale také starší cestovní doklady včetně zelených pasů s lepenou fotkou. Postupně by však mělo přibývat zemí, které budou požadovat novější pasy. V současnosti můžete mít se staršími doklady problémy jen v USA nebo Kanadě. K jejich bezvízové návštěvě byste měli mít pas s alespoň jedním biometrickým údajem, tedy novější typ vydávaný od září 2006. Nicméně pokud máte ve starším pasu platné vízum, problémy byste mít neměli. Vždycky ale záleží na konkrétním imigračním úředníkovi.

I pro děti od šesti let

Pasy s otisky prstů dostanou také děti starší šesti let. Na rozdíl od pasů pro dospělé, které mají platit deset let, bude jejich platnost poloviční, tedy pětiletá.

Nadále však platí, že děti mladší deseti let nemusejí mít vlastní cestovní pas. Záleží na rodičích, jestli si je zapíší do svého pasu, nebo jim nechají udělat samostatný. Při cestách po Evropské unii, zejména do sousedních zemí, navíc v praxi stačí občanský průkaz - i tam si lze dítě zapsat.

Pokud budete chtít pas i pro dítě mladší šesti let, zůstane povinný jen jeden biometrický prvek, tedy fotografie obličeje. Vzhled malého dítěte se sice často mění, ale méně než otisky prstů. A především je snadnější pořízení fotky než kvalitních otisků - a to navzdory nedávno zpřísněným pravidlům pro průkazové fotografie.

Jde to i bleskově

Lidé, kteří cestovní doklad potřebují co nejdříve, mohou i nadále žádat o takzvaný "blesk" pas. Ten úřady vydávají jen na půl roku a neobsahuje ani strojově čitelná data, natož biometrické údaje. "Neplatí tedy pro USA a Kanadu. Navíc s nimi lidé mohou mít problémy i v dalších státech, které vyžadují dobu platnosti minimálně půl  roku od vstupu do země," dodává Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Zatímco pasy se strojově čitelnými údaji, vydávané od července 2000, mají obal v barvě bordó;, blesk pasy zůstávají zelené. Dodejme, že "bleskově" znamená vydání do patnácti dnů (oproti třiceti dnům u běžných pasů) a zaplatíte přitom 1500 korun namísto šesti set. Navíc potřebujete dvě vlastní (klasické) fotky, zatímco u běžných pasů si už vás vyfotí úředníci přímo na místě.

Dětské pasy přijdou běžně na 100 korun, v "bleskové" variantě ale stojí desetkrát víc.

Celý článek naleznete na serveru www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/finance/doprava/clanek.phtml?id=633429

Prohledat jednotlivé výrazy - Od dubna budou už jen nové pasy s otisky prstů

Od , dubna , budou , , jen , nové , pasy , s , otisky , prstů ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka