Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu


Od ledna budou exekutoři pod přísnějším dohledem

02.07.2007, 13:00   |     |   komentářů (0)

Od začátku příštího rokuzačne platit novela exekučního řádu, která exekutory ve vztahu k ministerstvu zbavuje povinnosti mlčenlivosti. Ministerstvu zase umožňuje přísněji dohlížet na exekutorské úřady a udělovat exekutorům výtky.

Exekutor bude muset na požádání ministerstva například poskytovat písemné a ústní vyjádření. Ministerstvo bude mít možnost pravidelně kontrolovat exekutorské úřady, nahlížet do spisů, listin a případně evidenčních pomůcek exekutora. Dohled bude moci provádět i na základě písemných podnětů od jednotlivců nebo firem a společností.

"Naším cílem je nikoliv omezovat či snižovat efektivitu exekutorů, ale pouze kultivovat výkon jejich činnosti a zpřísňovat pravidla dohledu," řekl již dříve o účelu novely ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Exekutoři mnohdy zasahují příliš razantně

Novela umožňuje ministerstvu nebo Exekutorské komoře udělit exekutorům výtku v případě jejich méně závažných pochybení, která není možné hodnotit jako kárná provinění.

Pospíšil k tomu uvedl, že soukromí exekutoři někdy proti dlužníkovi zasahují příliš razantně nebo zasahují proti lidem, kterých se exekuce nemá týkat. Obvykle jde o případy, kdy exekutoři přijdou zabavit věci do domácnosti, kde je dlužník hlášen k pobytu, ale nic mu tam nepatří. "Snahou novely exekučního řádu je eliminovat pochybení soudních exekutorů a přispět k odstranění těchto nedostatků," řekl již dříve Pospíšil.

Počet nově nařízených soudních exekucí každým rokem stoupá. Loni jich bylo přes 309.000. Exekutoři mohou dlužníkům sebrat téměř veškerý majetek, včetně bytu či domu, obstavit účty, vybrat peníze ze stavebního spoření či penzijního připojištění, sebrat sociální dávky nebo důchod.

Více: domaci.ihned.cz/c4-10112060-22677310-002000_d-od-ledna-budou-exekutori-pod-prisnejsim-dohledem 

Prohledat jednotlivé výrazy - Od ledna budou exekutoři pod přísnějším dohledem

Od , ledna , budou , exekutoři , pod , přísnějším , dohledem ,

Výživné často přímo ruinuje otce

Manželka již podala žalobu a požádala o soudní vypořádání majetku v SJM. Teď jen... více »

Vyhrajete soud a stejně přijdete o svůj majetek

Jen v Česku je snad možné vyhrát soud a to dokonce u nejvyšší instatnce a stejně... více »

Nestačí si stěžovat, ale začít něco skutečně dělat

Tak moji milánkové .Neznalost zákona neomlouvá. Někteří místo vyse dávání v krčm... více »

Anketní otázka