Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

ODS x ČSSD? Která daňová reforma je výhodnější?

02.06.2010, 14:07   |   MiR   |   komentářů (0)

Snížení daní, to je nyní téma číslo jedna, na které voliči slyší. Tato skutečnost nezůstala bez ohlasu. Všechny parlamentní strany (kromě komunistů) se začaly předhánět v návrzích na snižování daní. Který systém daňových změn je pro vás výhodnější? A věříte, že se stát dobrovolně zřekne svých vysokých příjmů?

Pro běžného občana je bezesporu jednou z nejdůležitějších věcí to, kolik si za svou práci vydělá a kolik peněz mu posléze přijde na bankovní účet. Zde připomínáme, že to není zlý podnikatel, který nechce zaměstnance slušně zaplatit, ale je to stát, který nejvýznamnějším způsobem snižuje jeho čistou mzdu. V poslední době si lidé začínají tuto skutečnost významněji uvědomovat. Zatímco v poslední letech byl hlavním faktorem zvyšujících se čistých příjmů, zvyšování mezd a tudíž i nákladů zaměstnavatelů, nyní se objevil nový významný způsob a to snížení daně. Výhodou tohoto opatření je, že bezprostředně nezvyšuje mzdové náklady a přesto zaměstnancům (ale i podnikatelům) zůstane více peněz.

Kolik si ve skutečnosti vyděláme?

Mýtus o bezplatné zdravotní péči, bezplatném školství, důchodech a jiných službách postupně padá. Lidé si uvědomili, že tyto "bezplatné služby" si draze platí, a to i v době, kdy je nepotřebují. Každý z nás vynakládá každý měsíc na tzv. bezplatné služby až 46 % skutečně vydělaných peněz! Z hrubé mzdy 18 000,- Kč, získáte po sražení sociálního a zdravotního pojištění 13 680,- Kč čistého. Celkové náklady zaměstnavatele jsou však 24 300,- Kč. Na tuto částku si však zaměstnanec musel vydělat, avšak získá z ní pouhých 56 % na svůj bankovní účet. 44 % své mzdy si zaplatil za služby, které poskytuje stát, ať už je využil, či ne. "Bezplatné služby" jsou tedy ve skutečnosti pro každého z nás velmi drahé a jen těžko se reguluje jejich hospodárnost. Proto většinou vykazují ať už zjevné nebo skryté zadlužování.

Současné sazby daně z příjmu fyzických osob v České republice

základ daně daň ze základu přesahujícího
od do
0 Kč 109 200 Kč 15%  
109 200 Kč 218 400 Kč 16 380 Kč + 20% 109 200 Kč
218 400 Kč 331 200 Kč 38 220 Kč + 25% 218 400 Kč
331 200 Kč a více 66 420 Kč + 32% 331 200 Kč

Zdroj: zákon č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu

Bude pro vás výhodná rovná daň?

ODS je známa svou politikou snižování daní. Rovná daň 15 % je jejím hlavním heslem. Dle vyjádření představitelů této strany má nový systém ulevit všem skupinám obyvatel. Hlavním smyslem rovné daně, je maximální zjednodušení daňového systému, omezení množství odčitatelných položek a sjednocení všech daní na úrovni 15 %. Daně příjmu právnických i fyzických osob, DPH by tak byly stanoveny ve stejné procentní výši.

Problémem však je, že všem skupinám obyvatel se skutečně neuleví. Největší úlevu pocítí lidé s vysokými příjmy a žádnou např. důchodci či dlouhodobě nemocní lidé. Pro lidi s nízkými příjmy by změny ve stylu rovné daně byly spíše neutrální. Lidem, kteří již nyní platí velmi nízké daně z důvodu nízkého příjmu, nebo jako důchodci daně žádné, se jejich situace zhorší. Postará se o to zvýšení DPH na potraviny, léky a jiné výrobky, které jsou v současné době zařazeny do snížené sazby DPH. Jejich ceny by vzrostly o více než 10 % - a všechny tyto prostředky přitečou na účty státu. 19 % sazba DPH sice klesne o 4 %, nicméně pro výše uvedenou skupinu lidí tvoří výrobky a služby zařazené do zvýšené sazby pouze menší část spotřebního koše.

Jednoduše řečeno pro téměř 2 milió;ny lidí (důchodci, nemocní či nezaměstnaní) bude představovat zavedení rovné daně zhoršení jejich finanční situace. Nejen, že rovná daň jim neušetří nic (protože žádné daně neplatí), ale zvýšením DPH od nich stát naopak víc vybere a více je daňově zatíží.

Pro lidi s nízkými platy nebude znamenat výraznější přínos (záležet bude hlavně na koncepci a výši základní odečitatelné položky) a výraznější zlepšení pocítí občané s vyššími příjmy. Jejich daňové zatížení se sníží z maximální sazby 32 % na 15 %.

Budou pro vás výhodnější změny, které navrhuje ČSSD?

Daňová reforma, kterou navrhuje ČSSD není ještě zcela dopracována a konkrétní plány jsou prozatím jen ve fázi příprav. Přesto směřují veškeré úvahy o změně daní k tomu, aby daňové úlevy byly nejvýraznější pro příjmově slabé skupiny občanů. Naopak pro lidi s vysokými příjmy by se snížení daně dotknout nemělo a spíše by jim mělo mírně vzrůst daňové zatížení. Všechny návrhy a úvahy tedy směřují tímto směrem.

Zrušení daňového odpočtu, který činí v současnosti 38 040,- Kč na poplatníka ročně a jeho nahrazení tzv. slevou na dani. Tento systém by byl výhodnější pro lidi s příjmy cca do 26 000,- Kč od této částky výše by byl nevýhodný. Součástí tohoto systému je i tzv. daňový bonus, který by lidem stát zaplatil, pokud by nemohli z důvodu nízkého příjmu využít celou slevu na dani.

Rozšíření daňových pásem. Tato 4 pásma se již více než 4 roky neměnila a čím dál více lidí díky tomu platí vyšší daně. Mzdy totiž v České republice rostou a mnohem více lidí tak spadá do vyšších sazeb. V rámci úvah by se tak mohla nejnižší daň 15 % vztahovat až na příjem 153 tis. Kč ročně místo současných 109 tis. Kč apod.

Jak je ale u nás zvykem, když něco dám, tak za to něco chci. Stát by tak zrušil množství odčitatelných položek, mezi kterými byla již zmiňována např. možnost odečíst úroky z hypoték apod. Tyto výhody využívají především lidé s vyššími příjmy.

Ve hře je však stále i možnost snížení sazeb daně. Ani v jednom případě tedy nevydělají úplně všichni lidé. Každá ze změn zlepšuje pozici jiných skupin, které kopírují skupiny voličů výše uvedených politických stran.

Který systém daňových změn by nejvíce vyhovoval vám?

Prohledat jednotlivé výrazy - ODS x ČSSD? Která daňová reforma je výhodnější?

ODS , x , ČSSD? , Která , daňová , reforma , je , výhodnější? ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka