Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Opozice má velkou šanci uspět se zrušením poplatků

23.09.2008, 11:23   |   Martina Macková (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Opozice má velkou šanci prosadit zrušení zdravotních poplatků u dětí a důchodců. Její opakovaný návrh zákona podpoří lidovec Ludvík Hovorka.

Situace v koalici se tak ve sněmovně vyhrotí i v případě, aniž by do ní zasáhli rebelové ODS. Schůze začíná dnes odpoledne.

U zdravotních poplatků totiž už minule s opozicí hlasovaly dvě poslankyně Strany zelených a zákon o výjimkách z poplatků před prázdninami neprošel o jediný hlas.

Tentokrát zákon podpořím

"Říkám to stále, děti by u lékaře neměly platit, zákon podpořím," řekl Aktuálně.cz Hovorka. Dvě poslankyně SZ Věra Jakubková a Olga Zubová se zatím nerozhodly. "Zatím není jasné ani stanovisko klubu," řekla Aktuálně.cz Jakubková.

Koalice nemůže počítat ani s hlasem nezařazeného poslance Petra Wolfa. Bývalý sociální demokrat Aktuálně.cz řekl, že podle něj je tento návrh oprávněný. "Děti do osmnácti let a důchodci by neměli platit," míní.

Téměř jistě opoziční návrh podpoří také Evžen Snítilý, další sociální demokrat, který odešel z klubu ČSSD a ve sněmovně je nyní v kolonce nezařazených zákonodárců. Hlasy Miloše Melčáka a Michala Pohanky (nezařazení) jsou také nejisté.

Poslanci Melčák i Pohanka byli totiž spoluautory novely koaliční poslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL), která už před rokem navzdory trojkoalici usilovala o osvobození novorozenců od placení v nemocnici.

Nově narozené děti a dárci orgánů se nakonec nápravy dočkali až v červenci. I tak byla koaliční verze ještě těsně před schválením zdrojem roztržky mezi lidovci a ODS.

Julínkův zákon je nad rámec dohod

Proč koaliční poslanci hlasují pro opoziční návrh zákona před volbami a navíc v situaci, kdy Julínkovo ministerstvo připravilo na základně koaličních dohod zákon, který zaručuje další výjimky z placení u lékaře pro děti do šesti let?

"Ten zákon nesmí spatřit světlo světa. Měla to být pouze technická novela, ale je to zákon, který má přes sto stran a kromě dojednaných výjimek přináší naprosto zásadní změny," řekl Aktuálně.cz Hovorka.

Podle poslance norma zpochybňuje nárok lidí na zdravotní péči a je v rozporu s Ústavou. Zákon ještě neprojednala vláda, ale lidovci k němu v rámci připomínek poslali pětatřicet stran námitek.

"Měl by se do sněmovny dostat až po volbách a platit od Nového roku. Ale obávám se, že nebude přijat, tedy ani s výjimkami. Jedná se o nejzásadnější změny ve zdravotním pojištění od jeho vzniku v České republice," míní poslanec.

"Návrh jsem ještě neviděla, ale myslím, že bychom měli jednat v rámci koalice. Pokud bude pro nás tento zákon nepřijatelný, musíme o tom hovořit, dohoda stále platí," řekla poslankyně a místopředsedkyně klubu lidovců Michaela Šojdrová.

ČSSD má volební program

Sociální demokraté se pokouší zrušit poplatky u lékaře pro určité skupiny obyvatel poněkolikáté. Navíc poplatky jsou ústředním tématem jejich volební kampaně pro říjnové krajské a senátní volby, které jsou rozhodnuti vyhrát.

Většina lídrů na hejtmany za ČSSD slíbila voličům, že v případě vítězství kraje zaplatí poplatky za ně. Pokud se je nepodaří zrušit přes parlament.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=617278

Prohledat jednotlivé výrazy - Opozice má velkou šanci uspět se zrušením poplatků

Opozice , , velkou , šanci , uspět , se , zrušením , poplatků ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka