Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Plán daní 2009 leží na stole. Detaily budou později

26.03.2008, 07:21   |   Petr Holub (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

ODS zveřejnila postup, jak se mají v příštím roce snížit daně občanům. Snižovat se bude pojistné a zároveň se zvýší odečitatelné položky pro dospělé osoby.

"Jednání o systémových změnách už byla zahájena. O parametrech se budeme bavit později," popsal stav diskuse mezi ministerstvem financí a poslanci ODS místopředseda rozpočtového výboru Pavel Suchánek.

Spolu s kolegou Michalem Doktorem zdůraznil, že rovná sazba daně z příjmu se v příštím roce sníží podle plánu z patnácti na dvanáct a půl procenta. "Tento symbol udržíme," řekl jménem klubu ODS poslanec Doktor.

Odečíst 3000 korun...

Místopředseda Suchánek připustil, že se jedná o dvou možnostech, jak upravit daně z příjmu, aby v roce 2009 platil každý méně než letos.

Podle platného reformního zákona se sice sníží daňová sazba, zároveň se však sníží daňový odpočet na dospělou osobu z 24 840 korun na 16 560 korun. V důsledku tohoto doplňku by většina rodin napřesrok platila víc než letos, v některých případech až o pět tisíc korun.

Nejjednodušší by tedy byla úprava, podle které by byl odpočet na dospělého o tři tisíce vyšší. Dosáhl by tedy téměř dvaceti tisíc korun. Tato změna by také nejméně ubrala státnímu rozpočtu, který by tak přišel o 10 až 15 miliard korun.

...nebo čtyři procenta pojistného

Přesto se uvažuje o druhé možnosti, která by nesahala na daně, ale změnila sazby odvodů na sociální pojistné.

Dnes platí občan 8 procent z hrubé mzdy a firma za něho odvádí dalších 26 procent. Pokud by občan platil jen 7 procent z hrubé mzdy a firma by přidala už pouze 23 procent, dosáhlo by se z pohledu občanů stejného výsledku, jako v případě vyšších odpočtů.

Z pohledu státního rozpočtu by tato metoda byla ovšem nákladnější. Výpadek v příjmech státu by dosáhl 45-50 miliard korun. S bezmála polovinou této částky ovšem už rozpočet počítá, protože souvisí s již schváleným snížením odvodů na nemocenskou od zaměstnavatele.

Tyto úvahy potvrdil nepřímo místopředseda Suchánek: "Rozptyl výpadků ve státních příjmech se v jednotlivých variantách pohybuje od 10 do 48 miliard," řekl na tiskové konferenci.

Potíže s důchody

Cesta nižších sociálních odvodů naráží na další potíž, protože dosud není jasné, jak snížit pojistné pro zaměstnance.

Občan dnes odvádí 6,5 procenta platu do penzijního systému, 1,1 procenta na nemocenskou a 0,4 procenta na boj s nezaměstnaností.

Je jisté, že se zruší příspěvek na boj s nezaměstnaností, na nemocenskou však snižovat nejde, protože masivně klesá příspěvek zaměstnavatele. Potřebných 0,6 procenta se může získat z odvodů na důchody, tuto variantu však podle poslanců odmítá ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Možná to půjde bez bolesti

Vládní poslanci zřejmě doporučí kompromis mezi oběma cestami. Záležet přitom bude na tom, jak se v prvních měsících nového roku budou vybírat daně. "Z březnových a dubnových výsledků poznáme, jaký máme prostor," vysvětlil poslanec Doktor.

Pokud by se například daň z příjmů občanů vybírala i v dalších měsících stejně úspěšně jako v lednu, získal by rozpočet proti plánu navíc deset miliard, což je přesně cena za nejúspornější úpravy. Poslanci s ministrem financí by pak ani nemuseli v rozpočtu na příští rok škrtat.

Škrtat v rozpočtu by přitom nebylo snadné, protože by bylo nutné překonat odpor postižených ministrů.

Poslanci naopak nečekají, že se ve sněmovně podaří zrušit některé daňové výjimky. "Větší šanci vidím v tom, že se dohodneme na změně sazeb daní a pojistného," míní místopředseda Suchánek.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/domaci/politika/clanek.phtml?id=600651

Prohledat jednotlivé výrazy - Plán daní 2009 leží na stole. Detaily budou později

Plán , daní , 2009 , leží , na , stole. , Detaily , budou , později ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka