Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Plánované stavby v Praze rozpoutaly spekulace s půdou

11.04.2008, 10:46   |   Hana Vorlíčková (Aktualne.cz)   |   komentářů (0)

Spekulace s půdou se v Praze rozjely na plné obrátky. Zájem o nestavební pozemky se podle odhadu realitních makléřů za poslední dva roky zvýšil na více než dvojnásobek.

Důvodem je příprava nového územního plánu, který vzniká pod taktovkou pražského magistrátu. Díky novému dokumentu by se totiž některé (dosud nestavební) parcely mohly změnit na stavební, a tím prudce zhodnotit. V mnoha případech by se mohla jejich cena zvednout o stovky procent.

Podle představitelů pražského magistrátu je to však jen začátek.

"Domnívám se, že k výraznému růstu spekulativních obchodů dojde až v září. To již bude koncept nového územního plánu hotov," říká pro Aktuálně.cz Martin Langmajer, pražský radní zodpovědný  za územní plánování.

Zatím jednotlivé městské části posílají na magistrát své podněty, co by chtěly na svém území změnit. Ty mají doručit do konce dubna.

Ceny jdou do tisíců za metr

Zatímco půda, na které se stavět nedá, se na okraji Prahy prodávala v posledních měsících nejčastěji za 50 až 300 korun na metr čtvereční, cena stavebních pozemků v její blízkosti dosahuje obvykle dvou tisíc až pěti tisíc korun. (viz tabulka na konci článku). Do značné míry to závisí na tom, co se na dané parcele může postavit. Zda se jedná o pozemek vhodný pro rodinný domek, nebo například pro sklad.

Největší zájem je podle realitních makléřů o půdu v Letňanech, Kbelích, Štěrboholích, v okolí Šárky, v Modřanech, na Zličíně a Radotíně. O pozemky mají zájem nejen drobní investoři, ale i velké společnosti.

Mezi velké hráče patří například developerská společnost Orco Group, která již před delší dobou koupila pozemky v lokalitě Trojmezí. Zatím se na nich nedá stavět a firma je má ve svém majetkovém portfoliu. Zároveň věří, že nový územní plán změní jejich funkční využití a že na nich bude možné v budoucnu postavit bytové domy.

Zájem mají velcí hráči

Ve stejné lokalitě získal pozemky i známý spekulant s půdou Miloš Červenka.

Trojmezí ale zdaleka není jediným příkladem spekulativních nákupů. Díky realitním obchodům zhodnotí své peníze i česko-slovenská investiční skupina Penta Investments. Ta koupila parcely nutné pro stavbu ranveje pro letiště v Ruzyni.

Zdeněk Kubát ze skupiny Penta v roce 2005 v médiích potvrdil, že v té době nakoupili pozemky od původních majitelů přibližně za 500 korun na čtvereční metr. Tedy asi o sto korun dráž, než v té době nabízela vlastníkům Česká správa letišť (nyní Letiště Praha). Nyní je Penta letišti zřejmě prodá za mnohem vyšší cenu. Mluví se o tom, že by mohlo jít asi o osm až 12 tisíc korun za metr čtvereční. Tento případ je však specifický tím, že hodnotu pozemků neovlivnila změna územního plánu. V době, kdy česko-slovenská skupina půdu nakupovala, se totiž se stavbou dráhy již kalkulovalo.     

Spekulace s půdou nejsou českou výsadou. Bývají legitimní a dochází k nim před změnou územních plánů po celém světě.

Celý článek naleznete na portálu www.aktualne.cz

http://aktualne.centrum.cz/finance/reality/clanek.phtml?id=602161

Prohledat jednotlivé výrazy - Plánované stavby v Praze rozpoutaly spekulace s půdou

Plánované , stavby , v , Praze , rozpoutaly , spekulace , s , půdou ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka