Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Platit za to co provoláte? Pouze na Slovensku

29.09.2009, 00:25   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (0)

Placení telefonních hovorů za skutečně provolané vteřiny je pro Čechy zatím v nedohlednu. Největší mobilní operátoři v Česku se totiž k tomuto pro zákazníky férovému opatření zatím nechystají.

Slovensko „mobilním rájem“

Mobilní operátoři na Slovensku zavedly vteřinovou tarifikaci již v roce 2000, kdy operátor Orange SK zavedl placení po vteřinách u předplacených karet. O rok později pak stejný způsob placení zavedl i u všech tarifních programů.

V roce 2002 se k vteřinové tarifikaci připojil i hlavní konkurent T-Mobile. Na Slovensku je tak vteřinová tarifikace od první provolané vteřiny standardem.

Až o pětinu chudší slovenský soused se tak může stát inspirací nejen pro nás, ale i pro naše západní sousedy, kde čistě vteřinová tarifikace také nefunguje.

Účtování po vteřinách je vůči zákazníků férovější

Je zajímavé, že ač na Slovensku i v Česku působí operátoři se stejným vlastníkem, jako je T-Mobile, uplatňuje tento operátor v každé zemi jinou tarifní politiku. Otázkou je v čem je Český trh jiný než Slovenský.

Účtování po vteřinách by mohlo pro naše operátory znamenat pokles příjmů. Na druhou stranu by však mohli zákazníci, zejména ti, kteří volají většinou méně než jednu minutu výrazně ušetřit.

Drtivá většina hovorů je kratších než minuta

Dle průzkumů vytvořených na běžném segmentu zákazníků je až 68,8 procenta hovorů kratších než jedna minuta. 48 procent hovorů je pak kratších než půl minuty. Výrazná část zákazníků by v případě placení po vteřinách od první vteřiny mohla ušetřit až polovinu nákladů, kterou nyní vynaloží za celou první minutu. Celou minutu zaplatí i přesto, že jí v podstatě vůbec neprovolají.

Placení po vteřinách by mohlo ušetřit stovky korun

Zákazník, který uskuteční za měsíc například 80 hovorů, které jsou kratší než půl minuty, zaplatí nyní při ceně 5 Kč za minutu ušetřil minimálně 2,5 Kč. Při zmíněném počtu hovorů by tak mohl zákazník v případě férovějšího placení po skutečně provolaných vteřinách ušetřit až 200 korun.

Placení za provolané vteřiny není standardem ani u našich sousedů

Ani jedna z okolních zemí, tedy Polsko, Německo, Maďarsko či Rakousko nepoužívá standardně účtování po vteřinách už od první provolané vteřiny. Pouze v Polsku poskytuje účtování po vteřinách operátor Orange, který již tuto službu nabízí na Slovensku.

Rakousko – nejvýhodnější tarifikaci nabízí Telering. Ani po akvizici s T-Mobile neměnil obchodní politiku a zaměřuje se na široké masy. Tarifikace v Rakousku vypadá následovně:

Telering           30/30

A1                   60/30

T-Mobile         60/30

One                 60/30

 

Maďarsko – také nenabízí sekundovou tarifikaci.

Vodafone       60/60

T-Mobile         30/30, 60/60

Pannon            60/60

Německo – T-Mobile a Vodafone nabízejí 60/1 a při volání z homezone do fixní sítě tarifikace 60/60. Někteří operátoři nabízejí možnost připlatit si výhodnější tarifikace 10/10 za 3-5 Euro. V případě O2 se standardně využívá tarifikace 60/10

T-Mobile (Relax, Basic, Xtra, Max) – 60/1 

T-Mobile@home – 60/60

Vodafone (Prepaid a Postpaid baliky) – 60/1 ;

Vodafone Zuhause – 60/60

O2 – 60/10

Homezone – 60/60

Polsko – Pouze jediný operátor zde poskytuje vteřinovou tarifikaci od první vteřiny - Orange poskytuje 1/1 tarifikaci, předpokládá se, že ostatní jej budou následovat.

ERA (Polska Telefonia Cyfrowa) – 60/30

Polkomtel (Plus, Nowy Plus, Relaks, Czasami) – 30/30

Vysvětlivky:

60/60 účtování po minutě

1/1 účtování po vteřině už od první provolané vteřiny

60/1 účtování po minutě od druhé minuty po vteřinách

Prohledat jednotlivé výrazy - Platit za to co provoláte? Pouze na Slovensku

Platit , za , to , co , provoláte? , Pouze , na , Slovensku ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka