Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Podnikatelé nechtějí šrotovné. Zavádíme protekcionismus naruby

05.05.2009, 09:11   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (2)

Z průzkumu hospodářské komory mezi 900 firmami vyplynulo, že jejich většina nechce zavedení šrotovného. Důvodem je jeho neefektivita a pokřivení trhu.

Analýza: Šrotovné v Česku je zbytečné

Jedním z často uváděných důvodů pro nezavedení šrotovné je také argument, že český export nejvíce profituje právě ze šrotovného, které zavedly země jako Německo, Francie, Itálie, Slovensko a je zbytečné tento instrument zavádět doma.

Analýza, kterou spolu s Hospodářskou komorou vypracoval Institut pro rozvoj podnikání při vysoké škole ekonomické v Praze potvrdila, že malé a střední podniky by na šrotovném nijak nevydělaly a opatření by tak šlo spíše proti jejich zájmům.

Ať úspěch našich firem zaplatí jiní

Je zajímavé, jak podnikatelé a jejich instituce, kteří zásadně brojí proti protekcionářským opatřením u našich sousedů, nyní zastávají úplně stejná stanoviska. Nyní se snaží odlišit stylem - "Čechy a České podnikatele nedáme!" resp. klasickým "Proti všem."

Proč bychom zaváděli opatření, které prokazatelně v současné době pomáhá našim automobilkám, dodavatelům součástek, kteří výrazně více exportují na západní trhy. Vždyť už to platí jiní a nás to nic nestojí, navíc nám to pomáhá. Je to jejich hloupost, že zavedli šrotovné ve stylu nediskriminace a volného trhu, kdy na šrotovném často více než domácí německé automobilky, vydělávají automobilky zahraniční.

Čeští podnikatelé - protekcionismus naruby

Jestliže navíc toto opatření získává podporu ve většině významných ekonomik EU, není právě naše odlišování a naše hra na domácím písečku protekcionismem naruby? Vymezovat se negativně proti krokům, které pomáhají naši ekonomice a našim podnikům, jen proto, abychom je nemuseli na domácím hřišti platit, je velice krátkozraké a vysílá to negativní signály našim partnerům v EU, kteří šrotovné zavedli.

Pro příště si i oni mohou hodně rozmýšlet, zda jejich opatření i přes nařčení z diskriminace budou směřovat jen na své výrobce a na své podnikatele a nikoliv na podporu zahraničních společností, jako se o to snaží instituce našich podnikatelů.

Solidarita v době krize? Raději okamžitý prospěch

Snaha ušetřit 2 až 4 miliardy korun, které by opratření stálo se může v budoucnu obrátit proti nám a našim podnikatelům, kteří mohou přijít o desítky miliard korun. V těžkých dobách bychom měli být se svými partnery solidární. Někdy i solidarita a společný postoj může mí do budoucna mnohem větší sílu a význam, než momentálně ušetřené finanční prostředky.

A nedělejme si iluze. Zahraniční giganty, jakými jsou Volkswagen, Ford či Renault naše šrotovné nevytrhne a ani o něj zásadně nestojí. Zavedení šrotovného v ČR by stejně nejvíce pomohlo domácím výrobcům, kteří mají na našem trhu téměř poloviční podíl. Hlavním cílem však je ukázat našim partnerům, táhneme za jeden provaz a umíme si vážit vašeho nediskriminačního přístupu vůči našim firmám.

Když ne já tak nikdo?

Bohužel Hospodářská komora a většina podnikatelů, tedy 63 procent, kteří mimochodem pravděpodobně nepatří mezi automobilky či jejich dodavatele, nejsou tohoto solidárního postoje schopny a tak nedohlédnou dál než za svůj dvorek. Další otázkou je, zda ostatní firmy přejí automobilkám a jejich dodavatelům výhodu, kterou oni sami čerpat nemohou.

Šrotovné není samospasitelné, jde však o víc

Zavedení šrotovného v ČR je jen kamínkem do mozaiky skutečně viditelných a fungujících opatření, které umožňuje automobilkám a jejich dodavatelům vyrábět, zaměstnávat více zaměstnanců, investovat, z čehož samozřejmě těží malé a střední firmy v okolí, dodavatelé materiálů, služeb apod. I šrotovné má samozřejmě své problémy, působí pouze dočasně, částečně vyčerpáváme budoucí poptávku.

Nicméně v době krize se jedná o jedno z mála funkčních opatření na kterém naše firmy skutečně získávají. Snažme se tedy o solidaritu a táhněme s ostatními zeměmi za jeden provaz. Čeští podnikatelé potřebují tyto země mnohem více než ony nás.

Prohledat jednotlivé výrazy - Podnikatelé nechtějí šrotovné. Zavádíme protekcionismus naruby

Podnikatelé , nechtějí , šrotovné. , Zavádíme , protekcionismus , naruby ,

Podnikatelé nechtějí šrotovné. Zavádíme protekcionismus naruby

Proč?

Je podle vás normální kupovat si každé 2-3 roky nové auto? Není to už příliš? Pr...

Re: Proč?

Pokud by Němci nebo Francouzi nepodpořili právě prodej aut, na kterém je naše ek...

Diskutovat

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka