Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Podnikatelé vítají snížení sazeb ČNB: Můžou nabrat dech

08.08.2008, 08:52   |   HK   |   komentářů (1)

ČNB se nakonec rozhodla snížit hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, což lze považovat za příjemné překvapení. Centrální bankéři byli při svém hlasování pod dvojím tlakem: kvůli hrozbě inflace a kvůli prudkému posilování koruny zejména vůči euru a dolaru v posledních měsících.

                                                     

„Snížení úrokové sazby díky oslabení koruny pomůže především zástupu exportujících podniků a přibrzdí tendence k propouštění a zpomalování ekonomiky. Z krátkodobého hlediska proto lze rozhodnutí bankéřů považovat za pozitivní,“ říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

 

Na druhou stranu jsme si vědomi rizika inflace a zejména růstu inflačních očekávání, které se následně projeví ve vyšších mzdových požadavcích. Neumírněné mzdové požadavky by navíc dopadly na všechny firmy v ČR, nikoliv jen na skupinu exportérů.

 

Navíc je jisté, že koruna bude ve střednědobém horizontu jednoznačně posilovat (byť snad v přirozeném tempu, a nikoliv v horečných skocích způsobených spekulacemi s velkými objemy peněz). Snížení úrokové sazby se proto projeví pouze jako krátkodobá korekce v dlouhodobém trendu.

 

Proto předpokládáme, že centrální banka bude v budoucnu dále vyhodnocovat všechny signály o vývoji inflace a bude pružně reagovat na případné zárodky vyšší spotřebitelské, výrobní a mzdové inflace.

 

Každopádně, jakékoliv kroky, které nějakým způsobem stabilizují a ochraňují podnikatelské subjekty a ekonomiku celkově, jsou vítány.

Prohledat jednotlivé výrazy - Podnikatelé vítají snížení sazeb ČNB: Můžou nabrat dech

Podnikatelé , vítají , snížení , sazeb , ČNB: , Můžou , nabrat , dech ,

Podnikatelé vítají snížení sazeb ČNB: Můžou nabrat dech

ČNB hot a banky čehý....

Velmi "roztomilé" je,  že na pozadí snížení sazeb ČNB prakticky v...

Diskutovat

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka