Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Podnikatelem za pár hodin a téměř bez poplatků?

21.03.2008, 00:10   |   IsI   |   komentářů (0)

Začínajícím podnikatelům se má výrazně ulehčit. Senát schválil novelu živnostenského zákona, která ruší některé dosavadní povinnosti a snižuje administrativu spojenou se založením živnosti.

I nadále však budeme v rychlosti založení firmy či živnosti patřit mezi nejhorší v Evropě.

Založení živnosti je zdlouhavé a drahé

Založit živnost znamená v dnešní době poměrně velký tlak na čas, peníze, ale i nervy začínajícího podnikatele. Aby mohl začít podnikat, musí oběhnout mnoho státních úřadů, získat několikerá povolení a výpisů z nejrůznějších rejstříků. Často se jedná o informace, které jsou úřady schopné jednoduše získat z internetu či databází za velmi krátkou dobu.

Založení živnosti je navíc spojeno s placením několika nezbytných poplatků, které začátek podnikání notně prodražují. Pokud chce začínající podnikatel vykonávat několik činností, musí pro každou z nich vlastnit zvláštní živnostenský list. Cena jednoho živnostenského listu činí 1000,- Kč.

Revoluce v zakládání živností?

Vláda se snaží živnostníkům pomoci nejen snížením administrativy a zrušením poplatků, ale též v oblasti právní jistoty a přehlednosti právních předpisů, kdy se přijetím novely vyhlašuje stop stav na další novelizace živnostenského zákona, které ho během doby výrazně zkomplikovaly a znepřehlednily.

Místo 124 volných živností k jejichž vykonávání musel mít živnostník zvláštní živnostenské listy, bude nově existovat pouze jediná. Seznam 622 činností bude zredukován pouze na 80.

Místo dosavadních 22 stran registračního formuláře budou v příštím roce stačit pouze 2 stránky formuláře, na nichž úřady najdou všechny potřebné informace. Změny mají dle odhadu podnikatelům ušetřit 125 milionů korun, což představuje stávajících 63 % poplatků.

Čas by podnikatelům měla ušetřit možnost vyřídit založení živnosti na kterémkoli živnostenském úřadě, nikoliv, jako nyní, pouze na tom příslušném. Stejně tak budou podnikatelé povinni hlásit pouze ty změny, které si úřady nebudou moci najít sami z vlastních zdrojů (z obchodního rejstříku, evidence obyvatel apod.).

Během několika hodin podnikat nezačneme

Ač se i dle názoru podnikatelů ubírají změny pozitivním směrem, rychlosti a jednoduchosti založení živnosti, tak jak je známe z vyspělých liberálních zemí, zdaleka nedosáhneme.

I po spuštění změn tak stále v ČR nebude možné začít podnikat do několika hodin při jedné návštěvě úřadu.

Ještě větší problémy mohou začínajícího podnikatele čekat pokud chce začít podnikat prostřednictvím právnické osoby, nejčastěji společnosti s ručením omezeným. Tento problém prozatím vládní reformy nijak neřeší.

Založení společnosti i nadále bude trvat měsíce

Založení společnosti s ručením omezeným, jako nejčastější formy podnikání (právnické osoby), je běh na dlouhou trať. I přes novelizaci obchodního zákoníku, který měl výrazně zjednodušit a zrychlit zápis do obchodního rejstříku, je stále založení společnosti velmi komplikované.

Podle průzkumů se doba nutná pro založení společnosti pohybuje v rozmezí od 50 do 60 dnů. Zatímco v Dánsku, Velké Británii či Austrálii je možné společnost založit během několika dní.

Formuláře pro založení společností nejsou navíc jednoduché a především v době po jejich zavedení se zakladatelé často dopouštěli chyb, které znamenaly v nejhorším případě i zamítnutí návrhu na zápis a nutnosti absolvovat celou proceduru znovu, včetně opětovného zaplacení soudního poplatku ve výši 5000,- Kč.

I nadále tak založení společnosti bude trvat týdny či měsíce a stát tisíce korun.

T I P

PRO VÁS

  • JEDINÁ NEJKOMPLEXNĚJŠÍ KALKULAČKA POPLATKŮ!!
  • Spočítejte si výši  zaplacených poplatků! Klikněte ZDE!
  • Spočítáme vám správní, soudní i zdravotní poplatky!!

T I P

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situac

Prohledat jednotlivé výrazy - Podnikatelem za pár hodin a téměř bez poplatků?

Podnikatelem , za , pár , hodin , a , téměř , bez , poplatků? ,

Na cizinecké policii se vesele kšeftuje s pořadovými lístky

Na cizinecké policii v Praze v Koněvovce se vesele kšeftuje s pořadovými čísly. ... více »

Reklamace? Zákazník nemá téměř žádná práva. Může jen čekat

Zákazník v Česku nemá téměř žádná práva. Hlavně ať zaplatí a pak ať na svůj výro... více »

Pošlete svůj příběh a vyhrajte hodnotné ceny a hlavně svou příležitost!

Portál www.mojepoplatky.cz vyhlašuje velkou soutěž o nejlepší a neužitečnější př... více »

Anketní otázka