Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Pojištění majetku: Na co si dát pozor?

07.04.2008, 08:37   |   Jaroslav Král (Finance.cz)   |   komentářů (0)

Loňský orkán Kyrill, letošní vichřice Emma, katastrofální záplavy v letech 1997 a 2002 – to jsou jen nejzářnější příklady toho, proč se vyplatí mít svůj majetek dobře pojištěný a proč pojištění domácností nebo rodinných domů patří k nejrozšířenějším druhům pojištění vůbec.

Toto pojištění však nechrání jen před živelními událostmi, jeho úloha spočívá také v krytí rizik souvisejících s krádežemi a vandalismem a jeho součástí může být i pojištění odpovědnosti za škody, které by majitel domácnosti nebo objektu, členové jeho rodiny nebo i jejich domácí zvířata mohli způsobit někomu jinému.

Nová nebo časová hodnota?


Aby však pojištění domácnosti či rodinných domů fungovalo ke spokojenosti klienta, musí si být pojištěný vědom některých základních principů a musí se také o své pojištění průběžně starat. Jde například o to, jestli je pojištění koncipováno na tzv. časovou, či naopak novou cenu, nebo jestli je správně nastavena pojistná částka pojištěného majetku. A vyplatí se také přesvědčit, jaké podmínky si pojišťovna klade na zabezpečení majetku.

Pokud chcete mít svou domácnost nebo dům pojištěné dobře, měli byste rozhodně zvolit pojištění na novou cenu. To vám totiž zaručí, že v případě pojistné události, ať už jde o živelní událost, vandalismus nebo krádež, dostanete od pojišťovny dostatek peněz, abyste si mohli poškozenou věc nechat opravit (při poškození) nebo pořídit novou stejného druhu, rozsahu, užitné hodnoty a kvality (při zničení nebo krádeži) . Naproti tomu u pojištění na časovou cenu je pojistné plnění sníženo o částku vyjadřující opotřebení (amortizaci) a vyplacená náhrada pak často nemusí stačit na pořízení věci nové.

Podpojištění vyřeší automatická indexace


Méně peněz na pojistném plnění může pojišťovna vyplatit také tehdy, když pojistná částka sjednaná v pojistné smlouvě je nižší než skutečná pojistná hodnota pojištěného majetku, tedy když dochází k tzv. podpojištění. Přeloženo do češtiny to znamená, že skutečná hodnota nemovitosti nebo věcí, které doma máte, je vyšší než částka, na kterou jste si nemovitost nebo domácnost pojistili. Hrozí vám pak, že při pojistné události nedostanete od pojišťovny plnou náhradu, ale plnění krácené ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě pojištěného majetku.

Pokud by třeba pojistná hodnota rodinného domku byla tři miliony korun a sjednaná pojistná částka jen na půldruhého milionu, tedy polovinu skutečné hodnoty, pak při škodě za třeba 200.000 Kč byste nedostali plných dvě stě tisíc, ale právě jen onu polovinu, tedy 100.000 Kč. Je to stejné, jako kdybyste si pojistili jen polovinu nemovitosti.

Moderní pojistné produkty, jako jsou například pojištění DOMOV nebo DOMOV EXPRES ČSOB Pojišťovny, nabízejí možnost automatické indexace pojistné částky nemovitosti. V praxi to znamená, že pojistná částka nemovitosti se každoročně automaticky mění v závislosti na růstu cen stavebních prací. Klient pak má jistotu, že jeho nemovitost je stále pojištěna na dostatečně vysokou pojistnou částku, která odpovídá její aktuální pojistné hodnotě, a riziko podpojištění mu tak nehrozí.

Celý článek naleznete na portálu www.finance.cz

http://www.finance.cz/zpravy/finance/159953-pojisteni-majetku-na-co-si-dat-pozor-/

Prohledat jednotlivé výrazy - Pojištění majetku: Na co si dát pozor?

Pojištění , majetku: , Na , co , si , dát , pozor? ,

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka