Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Pojistný podvod: může se týkat i vás?

22.03.2009, 00:08   |   MiR   |   komentářů (0)

Pojišťovny za celý rok odhalily několik tisíc případů pojistného podvodu. Škody které byly nebo mohly být podvody způsobeny dosahují až 716 mil. Kč. Pojistný podvod navíc patří mezi nejčastější trestné činy spáchané v České republice vůbec. Jak se nedopustit pojistného podvodu?

Pojistný podvod patří mezi nejčastější trestné činy. Dle odhadů pojišťoven se v roce 2007 každý 20 klient dopustil pojišťovacího podvodu. Výše škod u nichž bylo podezření na pojistný podvod, loni převýšila 1,3 mld. Kč. Podvod byl prokázán u více než poloviny šetřených případů.

Odhalování pojistných podvodů ovlivňuje celkové pojistné plnění pojišťovny, které pojistní matematici poté musí zahrnovat do svých kalkulací cen pojistek a parametrů produktů.

Podle světových odhadů je ve vybraných segmentech pojištění, zejména v případě automobilů, až 30 % pojistných událostí spojeno s pojistným podvodem. Poslední kvalifikované odhady pak hovoří o celkovém v průměru 10% podílu neodhalených pojistných podvodů na vyplaceném pojistném plnění v evropském měřítku.

Pokud se pojišťovně podaří podvod odhalit a zabrání neoprávněné výplatě, chrání tím především drtivou většinu svých poctivých zákazníků.

Klienti, kteří si svoje poranění přikrášlili či si zcela vymysleli, bývají ve vymáhání pojistného plnění velmi aktivní. "Často kontaktují přímo likvidátory nebo jejich nadřízené, někdy se dokonce obracejí přímo na vedení společnosti," říká Marek Zeman a doplňuje.

Jak se v České republice podvádí?

Velké množství klientů pojišťoven využívá nejen vichřice, ale i jiných událostí, či vlastního zdravotního stavu, k získání neoprávněného prospěchu a dopouští se tak pojistného podvodu. Pojišťovny v ČR ročně odhalují několik tisíc pojistných podvodů.

Výše škod, u nichž bylo podezření na pojistný podvod, loni převýšila 1,3 mld. Kč. "U více než poloviny z šetřených případů se podvod podařilo prokázat. Objem uchráněných hodnot tak dosáhl 716 mil. Kč," uvedl Pavel Východský, předseda sekce prevence pojistného podvodu ČAP.

V roce 2007 nahlásili klienti Winterthur pojišťovny 1405 pojistných událostí, o rok dříve jich bylo o 8 % více - 1529. "Jedním z důležitých důvodů tohoto poklesu je snížení počtu podvodných nároků. Nepoctivci si stále více uvědomují, že mohou být odhaleni a proto od svého jednání upouští," říká Marek Zeman, ředitel PR a komunikace společnosti Winterthur.

"Tak, jak roste naše schopnost podvodné jednání odhalovat, roste také jeho složitost. Podvody jsou často připravovány profesionálně organizovanými skupinami," vysvětluje. Nejvíce výskytů podvodného jednání evidují pojišťovny na severní Moravě, v jižních Čechách a v Praze.

Pojistný podvod je trestným činem

Pojistný podvod je tak jako jiné podvodné jednáním závažným trestním činem. Specifičnost trestného činu pojistného podvodu vedla až k tomu, že v trestním zákoně má své vlastní místo, stejně jako podvod úvěrový, a je samostatně definován.

Vzhledem k tomu, že se jedná často o vysoké částky, které se snaží klient z pojišťovny vylákat, je často i udělený trest z důvodu způsobené či hrozící vysoké škody přísný. Při způsobení škody vyšší než 500 000,- Kč může jít pachatel na 2 až 8 let do vězení.

Pokud by pachatel svým činem způsobil škodu vyšší než 5 mil. Kč, hrozí mu trest odnětí svobody na 5 až 12 let. Pokud bude vzniklá nebo hrozící škoda větší než 25 000,- Kč pak hrozí pachateli trest od 6 měsíců až 3 léta.

Je tedy třeba dávat pozor, aby byly pojišťovně poskytovány pouze pravpé a nezavádějící informace. V případě odhalení se totiž může klient vystavit velkému nebezpečí trestního stíhání.

Případy pojistných podvodů v loňském roce

Kam až může vést touha po výplatě pojistné částky, ukazuje následující případ. Klient si způsobil úraz při sekání dříví si usekl dva články na dvou prstech ruky. Stalo se tak asi měsíc po počátku pojištění, ve kterém si sjednal vysokou pojistnou částku na trvalé následky. Pojistné uhradil až skoro měsíc po úrazu, nárok na pojistné plnění tím tedy nevznikl.

Odborníci pojišťovny navíc zjistili, že se ve stejné době pojistil u dalších čtyř pojistitelů, opět na vysoké pojistné částky. Malíček u druhé ruky si usekl již před několika lety, opět po krátké době trvání pojištění.

Jiný klient nahlásil závažný úraz krční páteře a hlavy po pádu ze stromu. Jeho praktický lékař vyplnil škodní hlášení, ve které diagnó;zu potvrdil. Z následujícího šetření ale vyplynulo, že klient podstoupil následující den plastickou operaci v předoperačním vyšetření však žádné úrazové poškození nenahlásil.

Žádost pojišťovny o další podklady ke svému zranění odmítl. Jiný případ se týkal údajného vykloubení ramenního kloubu při pádu na lyžích. Tyto skutečnosti opět potvrdil praktický lékař. Z vyžádané dokumentace však žádný úraz nevyplýval - rameno vyskakuje samo při různých pohybech, jde o takzvané degenerativní změny. Při cíleném dotazu na předchozí poškození ramenního kloubu lékař sdělil, že zdravotnická dokumentace se ztratila.

T I P

PRO VÁS

  • JEDINÁ NEJKOMPLEXNĚJŠÍ KALKULAČKA POPLATKŮ!!
  • Spočítejte si výši  zaplacených poplatků! Klikněte ZDE!
  • Spočítáme vám správní, soudní i zdravotní poplatky!!

T I P

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci

Prohledat jednotlivé výrazy - Pojistný podvod: může se týkat i vás?

Pojistný , podvod: , může , se , týkat , i , vás? ,

Pozor na praktiky ČSOB. Stačí malá nepozornost!

Chtěl bych jen upozornit na situaci, která se mě stala letos  a může s... více »

Pojišťovací Kocourkov v Česku vládne

Jsem vdova. Můj manžel ještě když žil si platil životní pojištění. Přesněji řeče... více »

Pozor na pojišťovací agenty a jejich sliby

Dnes je mó;dní uzavírat pojištění na kdeco. Pojišťovací agenti vás dovedou při l... více »

Anketní otázka