Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Pokud ropa výrazně nezdraží, další poplatky nezavedeme

13.06.2008, 09:36   |   Tomáš Králíček (www.iHned.cz)   |   komentářů (0)

 Drahá ropa nutí letecké společnosti reagovat. Dále zvyšují palivové příplatky a zavádějí nové. Řada dopravců se odhodlala i k odstavení části letadel.

Pokud ropa zůstane na současné úrovni, palivové příplatky měnit nebudeme ani nezavedeme další poplatky, uvedl pro HN a iHNed.cz prezident Českých aerolinií (ČSA) Radomír Lašák.

Dálkové letecké společnosti v poslední době kvůli rostoucím cenám ropy zvyšují stále více příplatky na pohonné hmoty. Nízkonákladové společnosti zavádějí stále nové poplatky. ČSA se k těmto krokům nechystá.

"V evropském měřítku jsme malý dopravce, a proto spíše vyčkáváme, jak se zachová konkurence," uvedl pro Hospodářské noviny a iHNed.cz prezident Český aerolinií (ČSA) Radomír Lašák.

"Pokud ceny ropy nebudou pokračovat i nadále v tak strmém růstu, jako tomu bylo doposud zejména v posledních čtyřech měsících, tak nepočítáme s dalším zvyšováním palivových příplatků ani se zaváděním poplatků za jídlo a zavazadla na palubě a podobně," řekl Lašák.

Ropa je podle něj skutečným problémem, a to nejen pro ČSA a pro jiné aerolinky, ale pro všechny dopravce. Reakce v souladu s kroky konkurence "Na základě toho, jak vidíme ekonomiku ČSA po prvních čtyřech měsících letošního roku, jsme přesvědčeni o tom, že dokážeme ten výkyv v nákladech na straně paliva pokrýt některými interními opatřeními a prodejem více letenek," vysvětlil Lašák.

Pokud by ceny ropy naopak obrátily a začaly výrazněji klesat, připustil Lašák, že by i ČSA zřejmě přistoupily na snížení palivových příplatků.

"Je ale těžké spekulovat o vývoji ceny ropy. Pokud by ale dramaticky poklesla a vrátila se zpět pod 100 dolarů za barel, tak samozřejmě na to naše palivové příplatky budou reagovat přesně v souladu s konkurencí," upozornil Lašák.

Například na svých dálkových linkách z Prahy do New Yorku a Toronta ČSA zvýšily od června palivové příplatky. Cestující tak nově platí za palivo 85 eur (zhruba 2 125 korun), tedy o 15 eur (zhruba 375 Kč) více než tomu bylo ještě v květnu.

Na evropských tratích ČSA se poplatky liší, v průměru však činí 25 eur (625 Kč). S vysokou cenou paliva "bojují" i další letecké společnosti. Například německá Lufthansa zvýšila palivový příplatek na evropských letech o čtyři eura na 21 eur (525 Kč) a na mezikontinentálních o pět eur na 82 eur (2 050 Kč) již v polovině května.

Ve stejnou dobu zvýšila poplatky také i společnost Air France. Přežijí jen nejsilnější Cena ropy od počátku roku vzrostla o 40 procent a předminulý týden se vůbec poprvé vyšplhala nad 135 dolarů za barel. To způsobuje aeroliniím problémy a podle odborníků by některé mohly zkrachovat.

Podle listu Financial Times tak mají za současné situace v obou segmentech trhu naději přežít jen finančně silné aerolinky s nejmodernějšími, nejúspornějšími letadly. "Přežijí samozřejmě jen ty aerolinky, které mají buď vytvořeny nějaké rezervy, nebo budou schopny prodávat i za zvýšenou cenu.

Rozhodně ale nechci spekulovat o tom, kdo zbankrotuje,"dodal Lašák. Například druhá největší letecká společnost v USA United Airlines plánuje podle listů Chicago Tribune a Wall Street Journal kvůli vysokým cenám pohonných hmot odstavit kolem sta letadel s nejvyšší spotřebou paliva. Globální krize zasáhla aerolinky více, než se čekalo

Druhá největší letecká společnost v USA se rozhodla přistoupit ke krokům na úsporu nákladů v polovině května, kdy ochladla šance na možné spojení s konkurenční firmou US Airways. Rozhodnutí firmu zřejmě povede k poslání části zaměstnanců na nucenou dovolenou a omezení počtu letových tras.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

Prohledat jednotlivé výrazy - Pokud ropa výrazně nezdraží, další poplatky nezavedeme

Pokud , ropa , výrazně , nezdraží, , další , poplatky , nezavedeme , ,

Vyplavení bytu horor pro každého

Konečně malíř opouští po dvou dnech náš byt. Za dva dny po dřině po malová... více »

Nová služba za 24 hod? Máte jí už za 4 měsíce!

V srpnu tohoto roku, jsem chtěl dceři převést předplacenou kartu na paušál "... více »

Běžná cena? Další z triků obchodníků

Rozhodl jsem se koupit si kávovar. Takový nějaký lepší. Na Internetu to dnes nen... více »

Anketní otázka