Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Pokud volby vyhraje ČSSD, Rath bude vybírat peníze za jídlo v nemocnicích

10.03.2009, 07:48   |   Petr Vašek (ihned.cz)   |   komentářů (0)

V nemocnicích budou pacienti dál platit poplatky, a to překvapivě i v případě, že ČSSD příští rok převezme vládu. HN mají k dispozici první verzi programu, se kterým chce jít stínový ministr zdravotnictví David Rath do voleb. Vedle obligátního slibu zrušit všechny poplatky, které zavedl Tomáš Julínek, chystají sociální demokraté novinku: svůj vlastní poplatek za jídlo.

"Pokud vyhrajeme volby, tak všechny Julínkovy poplatky zrušíme a dáme možnost nemocnicím vybírat poplatek za stravu. Myslím, že by výše poplatku za jídlo v nemocnici kolísala někde mezi čtyřiceti a šedesáti korunami za den," potvrdil Rath pro HN.

Kdo nejí, ať neplatí

Nemocniční poplatky ale budou na rozdíl ode dneška platit jen lidé, kteří v nemocnici opravdu jedí. A nemocnice ho budou vybírat, jen když budou chtít.

"Byl by to pouze příspěvek na stravu. Takže když pacient řekne, že si zajistí stravu sám, tak by poplatek platit nemusel. Stejně tak by neplatili pacienti v bezvědomí, lidé na umělé výživě, novorozenci nebo kojenci," plánuje Rath.

Děti by díky tomu, že »jedí méně«, dostaly slevu a platily jen kolem 30 korun. Jinak by za jídlo platili všichni. "Jsem rád, že i ČSSD si uvědomila, že financovat zdravotnictví jen ze zdravotního pojištění není možné. Je to obrovský průlom," říká náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS).

Je pravděpodobné, že zdravotnictví bude příští rok rozhodovat volby, stejně jako loni na podzim. Plán sociálních demokratů je jasný: poplatky až na výjimky odstranit, snížit spoluúčast pacientů a nalít do zdravotnictví z veřejných peněz desítky miliard korun.

"Chtěli bychom se z dnešních necelých sedmi procent HDP, které vydáváme na zdravotnictví, dostat na osm procent. Což je průměr Evropské unie," říká Rath. To znamená, že ČSSD by chtěla během čtyř let přidat víc než čtyřicet miliard korun.

Je to priorita, zdroje jsou

Rath slibuje, že miliardy pomohou zlepšit péči, zmodernizovat nemocnice a také zvednout platy doktorům a sestrám. Jednou z úspor má být sloučení velkých pojišťoven, jinak ale není zatím jasné, kde chce ČSSD v době ekonomické krize peníze brát.

"Zdravotnictví se musí stát spolu se školstvím absolutní prioritou ČSSD. A pokud si zdravotnictví vytkneme jako prioritu, tak na ni musíme peníze získat," říká Rath.

Sociální demokraté také chystají vyřadit z pojištění některé levné léky. "Například paralen už by pojišťovny hradit neměly. Slabší léky na bolest by mohly být vyřazeny z pojištění, naopak silnější léky na bolest, které berou například onkologičtí pacienti, by měly pojišťovny hradit dál,« říká Rath.

Stínový ministr zdravotnictví dokonce uvažuje i o tom, že by mohli lidé platit nějaký minimální poplatek za recept. "Nechci teď ale striktně říkat, že za recept se nebude platit vůbec, ale zatím s tím nepočítáme," připouští Rath.

Už teď je ale jasné, že ČSSD po případné výhře ve volbách zruší Julínkův pětitisícový roční strop na poplatky a doplatky na léky a nahradí ho ročním stropem, který by se jako v Německu odvíjel od průměrného ročního čistého příjmu. Do něj by se počítaly doplatky na léky i poplatky v nemocnici. "Roční limit by byl jedno procento z příjmu," prozrazuje Rath.

Člověk s průměrným platem, který dnes vydělá ročně 219 tisíc čistého, by tak za doplatky na léky a poplatky v nemocnici zaplatil maximálně 2190 korun. Roční strop pro průměrného důchodce by byl kolem tisícovky ročně. Naopak velmi bohatí lidé by měli roční limit mnohem vyšší než dnes.

Superpojišťovna


Velké plány mají sociální demokraté i se zdravotními pojišťovnami. Plánují sloučit VZP s vojenskou pojišťovnou a s pojišťovnou ministerstva vnitra a výrazně posílit vliv státu ve správních radách menších pojišťoven.

"Vůbec nejvíc by se nám líbilo, kdyby veřejné pojištění spravovala jedna instituce. To ale bude obtížné prosadit," připouští Rath.

Velké změny čekají také soukromé nemocnice. Smlouvu s pojišťovnou dostanou jen ty, které budou pravidelně sledovat a zveřejňovat kvalitu péče. Zároveň budou muset platit lékařům a sestrám podle státních tabulek. To se ale vůbec nelíbí vládní ODS.

"Nutit nemocnice, které čerpají peníze z veřejného pojištění k tomu, aby platily podle státních tabulek, je stejně absurdní jako nutit ke státním tabulkám firmy, které dostávají veřejné stavební zakázky," zlobí se náměstek Šnajdr.

Celý článek naleznete na serveru www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c1-35532930-pokud-volby-vyhraje-cssd-rath-bude-vybirat-penize-za-jidlo-v-nemocnicich

Prohledat jednotlivé výrazy - Pokud volby vyhraje ČSSD, Rath bude vybírat peníze za jídlo v nemocnicích

Pokud , volby , vyhraje , ČSSD, , Rath , bude , vybírat , peníze , za , jídlo , v , nemocnicích ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka