Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Politici chtějí snížit cenu elektřiny. Co na to ČEZ?

13.08.2009, 05:40   |   Miroslav Zeman   |   komentářů (1)

Již druhá politická strana přišla před volbami s nápadem, že po volbách zajistí snížení cen pro občany. Podle nejnovějších slibů má cena poklesnout až o 30 procent. Je však takto výrazné snížení cen elektřiny už příští rok vůbec možné?

Politici ovlivňují ČEZ, nebo ČEZ naše politiky?

První kdo přišel se sliby, že zajistí po volbách snížení ceny elektřiny byli už na počátku léta Lidovci. Nově přišla ještě s razantnějším plánem ČSSD. Oba návrhy v podstatě znamenají jednu důležitou věc. Politici stále výrazným způsobem ovlivňují největší tuzemskou energetickou společnost a zároveň nejziskovější firmu v České republice ČEZ.

Mnoho opatření však spíše poukazuje na to, že silnější vliv má ČEZ nad našimi politiky. Právě tento týden podepsal prezident republiky zákon, kterým společnost ČEZ získá na ekologické investice rozhodnutím státu více než 60 miliard korun. A to už je velmi dobrá investiční pobídka.

30 procent poklesu cen. Jako ze světa pohádek

Plány stran na snížení cen elektřiny však neobsahují skutečně důvěryhodný způsob jak takto výrazné snížení cen zajistit. Politici spíše představují obecná opatření, která však mohou mít výsledky až v horizontu let a nikoliv měsíců.

"Energie z jádra je levná a cenu bude dolů tlačit i celkově vyšší nabídka na trhu, další možností je zrušení energetické burzy,“ vysvětlil mimo jiné předseda ČSSD Jiří Paroubek. Faktem je, že zvýšení podílu výroby elektřiny v jaderných elektrárnách je reálné až po roce 2020 na kdy se plánuje spuštění dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Do té doby se struktura výroby rozhodně nezmění. Ani zrušení energetické burzy nemusí znamenat výrazný pokles cen. Ceny totiž poměrně výrazně rostly už před vznikem této instituce.

Pokles cen navíc slibuje strana voličům už příští rok. To znamená, že by po případných vítězných volbách musela ještě do konce roku v parlamentu raketovým tempem zajistit úpravy zákonů a výrazně zatlačit na ČEZ aby přijmul pokyn politiků na výraznější snížení cen. Zajímavé tedy bude jak se vedení ČEZ i s ohledem na hlavním zájem, kterým je zájem akcionářů rozhodne.

Ceny poklesnou reálně pouze o 5 až 8 procent

Realitou je, že pro příští rok cena elektřiny skutečně klesne. Nikoliv však o 30 ani o 10 procent, ale pokles bude představovat 5 – 8 procent. Nižší pokles zřejmě zaznamenají lidé, kteří si nezafixovali cenu elektřiny. Vyšší pokles zaznamenají lidé, kteří využili program ČEZ a dalších energetických společností na fixaci cen do roku 2010. Takto nízký pokles je pro spotřebitele zklamáním vzhledem k tomu, že ceny na energetických burzách se nacházejí na pouhých 60 – 70 procentech cen, které platily ještě před rokem.

Je otázkou do jaké míry své sliby myslí politici vážně a jak jsou reálně schopni tyto ceny skutečně ovlivnit. Skutečností je, že v minulosti nejen že politici nezajistili pokles cen energií, ale dokonce nebyli schopni omezit jejich výrazné růsty, které v posledních letech představovaly desítky procent.

Miroslav Zeman

Čtěte také: Na policii se kšeftuje s pořadovými lístky http://www.mojepoplatky.cz/

Prohledat jednotlivé výrazy - Politici chtějí snížit cenu elektřiny. Co na to ČEZ?

Politici , chtějí , snížit , cenu , elektřiny. , Co , na , to , ČEZ? ,

Politici chtějí snížit cenu elektřiny. Co na to ČEZ?

ano, pred volbami a jen pro volice

musim souhlasit s tim, ze zisky CEZ jsou neumezne vysoke, odcerpavaji tak penize...

Diskutovat

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka