Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Polovina firem uvažuje o fixaci cen elektřiny: Je příliš drahá!

27.03.2009, 02:19   |   HK   |   komentářů (0)

Ceny energií jsou příliš vysoké a kvůli tomu musíme přistupovat k přijetí úsporných opatření. To uvedlo téměř 85 procent tuzemských podniků v průzkumu Hospodářské komory České republiky, kterého se v polovině března letošního zúčastnilo 728 firem a podnikatelů.
Necelá pětina podniků zvažuje stěhování za příznivějšími cenami energií. Nejdůležitějším údajem je však počet podniků, které reálně zvažují zafixování zvýhodněné sazby elektřiny na další rok, je to až polovina všech firem.

Fakt, že náklady na energie patří k významným výdajům podniků, potvrdil i průzkum hospodářské komory. Přes 52 procent z nich uvedlo, že energie na sebe váže až pětinu celkových firemních nákladů. „Energie patří mezi stěžejní vstupy při výrobě a její ceny jsou pro podniky klíčovou složkou.

Každé zvýšení cen se hned negativně projeví v nákladech, a proto na to podniky reagují velmi citlivě. Vysoká konkurence je totiž nutí k tomu, že většinu zvýšených nákladů na pořízení energie nemohou zohlednit v konečných cenách svých produktů a služeb a snižuje jim to marže, které by pak mohly být znovu investovány do dalšího rozvoje podniku,“ uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Firmy se proto snaží šetřit a přijímat úsporná opatření, opačný postoj zaujímá pouze 16 procent firem. Jako jeden z nejčastěji zmiňovaných kroků podniky zvažují využít možnosti zafixování zvýhodněné sazby elektrické energie na další rok, kladně se k tomu staví 46,3 % respondentů.

„Hospodářská komora při jednáních se společností ČEZ o cenách elektřiny požadovala, aby podnikatelé měli možnost zajistit si levnější elektřinu na další rok a nebyli již vystaveni dalšímu skokovému zdražování elektřiny. Díky novým tarifům dnes mají podniky možnost fixace cen elektřiny na příští rok za výhodnějších podmínek než kdykoliv předtím, což považujeme za průlom v cenotvorbě elektřiny v České republice. Jak ukázal tento průzkum, zájem o fixaci ze strany podnikatelů je dnes velmi vysoký a předpokládáme, že tento trend bude pokračovat a zájem o fixaci zvýhodněných tarifů ze strany podniků ještě více poroste. Vzhledem k momentálnímu růstu cen silové elektřiny na burze pro rok 2010 se v tuto chvíli jeví nabídka Skupiny ČEZ na fixaci, resp. slevu 15 % na silovou elektřinu, jako velmi výhodná. Přesto doporučujeme ještě vyčkat na konec období (konec dubna) a podle trendu ceny silové elektřiny na burze se rozhodnout zda fixovat nebo ještě vyčkat,“ říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Necelá pětina (17,6 %) podniků zvažuje, že by v rámci úspor přestěhovala svůj provoz do míst s příznivějšími cenami energií. „Svým způsobem se není čemu pit, samotné stěhování provozu a další přidružené náklady by mnohonásobně převýšily úsporu peněz za levnější energii. V tomto smyslu jsou podniky svým způsobem vydány napospas energetickým společnostem, protože jejich energii ke svému chodu nutně potřebují,“ doplnil Petr Kužel.

Průzkum též odhalil většinový názor tuzemské podnikatelské sféry, z něhož vyplývá, že firmy nekladou přílišný význam zdroji, z jakého energie pochází.

Prohledat jednotlivé výrazy - Polovina firem uvažuje o fixaci cen elektřiny: Je příliš drahá!

Polovina , firem , uvažuje , o , fixaci , cen , elektřiny: , Je , příliš , drahá! ,

Construct data. Jsem další jejich oběť

Před rokem nám přišel do firmy formulář. Vše vypadalo v pořádku, chtěli jen opra... více »

Dobře placení úředníci svou nečinností ohrožují naše životy

Když úředník poruší svou povinnost, což se děje docela často, je to smutné. Když... více »

Neskočte ČEZu na špek

ČEZ se snaží jako už několikrát v minulosti opět podvést své klienty. Nepřistupu... více »

Anketní otázka