Mediální svět   |   Bankovní poplatky   |   Nová banka   |   Moje poplatky   |   Vstřícná banka   |   Digitaiment   |   Silniční zákon.cz   |   Poplatkožrout   |   Děkuji.eu

Polovina praktických lékařů by šla znovu do stávky

02.05.2008, 08:38   |   Petr Vašek (iHned.cz)   |   komentářů (0)

Přes všechny problémy se ale velká většina praktiků ráda stará o své pacienty. Vyplývá to z velkého celorepublikového průzkumu pro Sdružení praktických lékařů, který se podařilo HN získat.

Dvanáct hodin papírování

Praktičtí lékaři mají pro pacienty otevřeno v průměru 33 hodin týdně. Šest hodin za týden stráví na cestách za nemocnými a celých 12 hodin jim týdně zabere papírování.

"Nejhůře vnímají praktici svou ekonomickou situaci a to, jak jsou přetíženi administrativou. Vykonávají za jiné lékaře spoustu zbytečných činností. Vypisují za ně neschopenky i různá potvrzení pro sociální dávky," říká místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

Průměrný český praktický lékař má v kartotéce 1825 pacientů a jeho hrubé tržby dělají i s vybranými poplatky okolo 120 tisíc. Po odečtení všech nákladů mu ale zbude příjem kolem 40 tisíc korun.

Praktici denně ošetří v průměru 46 nemocných. "Někdy je ale zápřah větší. Například v pátek jsem ošetřila 68 pacientů. Přesto, že se už čtyři měsíce vybírají poplatky," upozorňuje praktická lékařka z Litomyšle Eliška Leichterová.

Jen asi sedmina praktiků objednává většinu svých pacientů na určitou hodinu. Lidé tak často musí v ordinacích dlouhé hodiny čekat. "Je to nedostatkem praktických lékařů a velkým počtem návštěv pacientů u lékaře. Částečně to pomáhají řešit poplatky. Po jejich zavedení počet pacientů u většiny praktiků poklesl, a doktoři začínají lidi objednávat více," říká Jelínek.

Poplatky nám pomáhají

Letos dostali praktičtí lékaři od pojišťoven přidáno 15 procent a navíc si vydělají 10 až 15 tisíc měsíčně z poplatků. Většina z nich tak může víc investovat do zlepšení prostředí v ordinacích nebo do nákupu přístrojů.

"Já jsem si mohla díky poplatkům pořídit přístroj, který umí u pacienta odhalit zánět v těle, takže hned vím, jestli mu mám předepsat antibiotika,"pochvaluje si Eliška Leichterová.

I tak ale zůstává přístrojové vybavení praktiků dost špatné. Deset procent z nich nemá počítač. A například přístroj na jednoduché krevní rozbory, který šetří pacientům cestu na polikliniku nebo do nemocnice, má jen necelá třetina praktických doktorů. Špatně vybavení jsou praktici i EKG nebo přístroji na léčbu srdeční arytmie.

Celý článek naleznete na portálu www.ihned.cz

http://domaci.ihned.cz/c4-10030170-24339020-002000_d-polovina-praktickych-lekaru-by-sla-znovu-do-stavky

Prohledat jednotlivé výrazy - Polovina praktických lékařů by šla znovu do stávky

Polovina , praktických , lékařů , by , šla , znovu , do , stávky ,

Limit na poplatky za léky 5000 Kč je podvodem na pacientech!

Nevím jak kdo si prostudoval jak to je s finančním limitem u doplatků léčiv a u ... více »

Zloděj volá chyťte zloděje. Volby ani Lisabon možná nebudou

Potěšilo mě včerejší vystoupení předsedy ODS Mirka Topolánka, ale i dalších před... více »

Nechte si proplácet poplatky a nedejte se zastrašit

Jsem důchodkyně a tak si nechám každý měsíc těch 180 korun co na nich zaplatím o... více »

Anketní otázka